تالار افتخارات یک کوه

با ورود به این تالارِ مه، تالار از اطرافتان پراکنده خواهد شد. این تالار، در واقع یک خطای دید است که در اثر پس پراکنشِ نور خورشید توسط ابری که از زیر قله در حرکت است روی می دهد، همان قله ای که از آن عکس گرفته شده.
این پدیده یک fogbow یا رنگین کمان حاصل از مه بوده، از جهاتی شبیه "هاله ی نور" ی است که به دور سر بیننده ی درون ابر ایجاد می شود (the glory) و گاهی وقت ها از درون هواپیما دیده می شود. مرکز حلقه، نزدیک پایین عکس است، جایی که سایه ی عکاس را می توان دید.
این سایه با حرکت ابر تغییر می کند و شبح متحرک بزرگی ایجاد می کند که به نام "شبح بروکن" (Brocken Spectre) معروف است. [شبح بروکن زمانی ایجاد می شود که نور خورشید از پشت کوهنوردی که روی قله ی کوه ایستاده و به پایین و درون مه می‌نگرد، بتابد. مرکز حلقه‌های نور درست در نقطه‌ی ضد خورشید قرار خواهد داشت. - م]
در تصویر امروز، چندین حلقه ی هم مرکز از کمانِ مه را می بینیم که انگار با هم تالاری برای این حکمران کوهستان ساخته اند.
دلیل ایجاد این پدیده به تازگی کشف شده و تا حدی هم پیچیده است. به طور خلاصه، قطره‌های کوچک آب ، نور خورشید را می شکنند و با بازتاب و پراش آن را به سمت خود خورشید برمی‌گردانند (پس پراکنش، پراکندگی بازگشتی، backscattering).
پدیده ی پس پراکنشِ جوی، نظیری هم در اخترشناسی دارد به نام پادفروغ یا گگنشاین(Gegenschein) یا نور مخالف ( نور کم فروغی که در آسمان شب در نقطه ی عکس خورشید ایجاد می شود). 

واژه نامه:
fogbow - backscattering - Brocken Spectre - Gegenschein - the glory 

2 دیدگاه شما:

مهران

این مطلبت خیلی فوق العاده بود رفیق. دمت گرم.

یک ستاره در هفت آسمان

واقعا ممنونم رفیق از نظرت و دلگرمی ای که میدی.
ضمنا یه تغییراتی تو متن دادم. ببین بهتر نشده؟

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه