دانشمندان، مبهوت از ناپدید شدن یکی از نوارهای رنگی مشتری!

نوار مشتری گم شده!
دانشمندان سرآسیمه در پی کشف علت ناپدید شدن یکی از نوارهای سرخ‌رنگ مشتری می‌باشند.
بزرگ‌ترین سیاره‌ی منظومه خورشیدی را اغلب با دو نوار تیره‌ای که در جو دارد می‌شناسند. یک نوار در نیمکره‌ی شمالی و دیگری در نیمکره‌ی جنوبی‌اش.
ولی در تازه‌ترین تصاویر آماتوری گرفته شده از این سیاره، نوار جنوبی که با نام «کمربند استوایی جنوبی» شناخته می‌شد، ناپدید شده‌ و نیمه‌ی جنوبی سیاره را ساده و عریان نشان می‌دهد!
آخرین باری که این نوار دیده شد، اواخر سال گذشته و پیش از مخفی شدن مشتری پشت خورشید بود. سه ماه بعد که مشتری از اختفا بیرون آمد، نوار محو شده بود!
آستروباب چه می‌گوید؟
باب کینگ، روزنامه‌نگار و اخترشناس آماتور که با نام Astro_Bob نیز معروف است از نخستین کسانی بود که راجع به این پدیده‌ی عجیب مطلب نوشت. وی در این زمینه می‌گوید:
«مشتری با یک نوار، مثل زحل است زمانی که حلقه‌هایش از لبه دیده شوند و تا مدتی از چشم پنهان باشند. این مساله اصلا درست به نظر نمی‌آید!»
این نخستین بار نیست!
البته این پدیده‌ی شگفت‌انگیز، نخستین بار نیست که اتفاق افتاده. در واقع مشتری هر 10 تا 15 سال یک بار نوارهایش محو و دوباره پدیدار می‌شوند هر چند که هنوز دلیلش مشخص نشده و به صورت یک راز باقی مانده.
مشتری یک کره‌ی غول‌آسا از گاز و مایع است که با خورشید حدود 500 میلیون مایل (800 میلیون کیلومتر) فاصله دارد.
سطح آن ترکیبی است از ابرهای چگال سرخ، قهوه‌ای، زرد و سفید که باعث ایجاد نواحی روشن به نام zones و مناطق تیره با نام belts شده‌اند.
این ابرها را مواد شیمیایی در سطح و ارتفاع مختلف ایجاد کرده‌اند. مرتفع‌ترین ابرهای سفید در مناطق روشن از بلورهای آمونیاک منجد تشکیل شده‌اند. ابرهای تیره‌تر و کم‌ارتفاع‌تر را سولفور و فسفر تشکیل داده.
گردش سریع مشتری به دور محورش، باعث ایجاد بادهایی با سرعت 350 مایل بر ساعت می‌شود و این باد نیز ابرها را در نوارهای رنگی جمع می‌کند.
رصدگر برجسته‌ی مشتری، آنتونی وسلی که سال گذشته، نقطه‌ای برخوردی را بر روی مشتری کشف کرد، ماجرای ناپدید شدن نوارها را از حیاط پشتی خانه‌اش در استرالیا دنبال می‌کند. او می‌گوید: «محو شدن نوارها در سال گذشته واضح بود. هر کسی که مشتری را رصد می‌کرد این اتفاق را مشاهده کرد.»
«همه برای فهمیدن علت ماجرا هجوم آوردند!»
آیا باز خواهند گشت؟
آقای وسلی می‌گوید گرچه این پدیده رازآمیز است ولی دلایل و توضیحات زیادی وجود دارد که آن را با توفان‌های سطح مشتری پیوند می‌دهد. وی می‌گوید:
«پرسش این است که چه زمانی دوباره این کمربند استوایی جنوبی پدیدار خواهد شد؟»
 الگوی این بازگشت به این صورت خواهد بود که یک نقطه‌ی سفید و روشن در منطقه‌ی جنوبی سیاره تشکیل می‌شود. کم‌کم این نقطه شروع به فوران حباب‌های تیره از مواد می‌کند و با وزش بادهای سهمگین سطح مشتری، گسترش یافته و سرانجام تبدیل به کمربندی دیگر خواهد شد و سیاره به شکل آشنای "رد تایر اتومبیل" باز خواهد گشت!
مشتری در 24 سپتامبر به نزدیکترین فاصله‌اش با زمین خواهد رسید و بهترین فرصت را برای رصدکنندگان آسمان فراهم می‌آورد که چهره‌ی بدون نوارش را ببینند.
منبع: dailymail
ترجمه: یک ستاره در هفت آسمان

2 دیدگاه شما:

ناشناس

جالب بود!

صدف

از بس که وضع اقتصادی خرابه که مشتری هم نوار دورش رو فرخته تا خرج زن و بچه رو بده

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه