مشتری باز هم مورد حمله قرار گرفت!

یک ستاره شناس آماتور برای نخستین بار شیئی را در حال برخورد به سطح مشتری رصد کرد. آنتونی وسلی که برنامه نویس کامپیوتر است، پس از آن که درخششی لحظه ای را بر مشتری دید، همه ی رصدگران آماتور و حرفه ای آسمان را در جریان یک "برخورد منحصر به فرد" قرار داد. وی می گوید: «وقتی نور را دیدم، ابتدا نتوانستم باورش کنم..... روشنایی آن تا 2 ثانیه دوام آورد و بسیار هم روشن بود.»
همزمان، ناسا اعلام کرد پاسخ معمای برخورد عجیبی که توسط آقای ویلی کشف شده را یافته است.
عکسی که آنتونی وسلی گرفت.
نور برخورد سیارک به سطح مشتری، سمت چپ، بالای عکس دیده می شود.
آقای وسلی شهرتش را مدیون کشف سال گذشته اش می باشد. او لکه ای به بزرگی اقیانوس آرام را بر سطح مشتری کشف کرد که تصور می شود در اثر برخورد یک شهاب سنگ با سطح این غول گازی به وجود آمده است. برخورد اخیر نزدیک استوای مشتری بوده و تاکنون اثر قابل مشاهده ای به جای نگذاشته است، با این حال ستاره شناسان همچنان در انتظارند. به جا نماندن اثر و لکه و همچنین کوتاه بودن زمان برخورد، دانشمندان را به این نتیجه رسانده که به احتمال زیاد، مشتری مورد برخورد یک "شهاب" قرار گرفته.
گلن اورتون از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا می گوید: «ما تاکنون برخورد یک شهاب به مشتری را ندیده بودیم.»
این برخورد به ستاره شناسان در یافتن اندازه ی ذرات و خرده سنگ های شناور خارج از منظومه ی خورشیدی کمک خواهد کرد.
در ژوئیه ی 19 سال پیش، جسمی مرموز به مشتری برخورد کرد و لکه ای به پهنای اقیانوس آرام بر جای گذاشت.
 یک راز: تصاویر تلسکوپ هابل نشان می دهد لکه ی تاریکی که ژوئیه ی سال گذشته کشف شد، چگونه در طول زمان ناپدید شد.
دانشمندان از تصاویر تلسکوپ فضایی هابل استفاده کردند تا آسیب وارده به مشتری در برخورد سال پیش را با لکه ی مشابه که در سال 1994 و در اثر برخورد یک دنباله دار ایجاد شده بود مقایسه کنند و به این نتیجه رسیدند که سیارکی به پهنای 50 متر آن لکه را ایجاد کرده. عجیب این بود که برخورد قبلی درست 15 سال پس از برخورد دنباله دار شومیکر لوی9 با مشتری روی داد. دنباله دار شومیکر لوی هنگام برخورد به بیش از 20 تکه تقسیم شد.
ناسا نتایج تجزیه و تحلیل تصاویر هابل را در این هفته منتشر و اعلام کرد قدرت برخورد این سیارک برابر با انفجار چندین هزار بمب هسته ای بوده است. ستاره شناسان معتقدند سیارک برخورد کرده، نزدیک به 50 متر بزرگی داشته و همچنین این نخستین بار است که لحظه ی برخورد یک سیارک (و نه یک ستاره ی دنباله دار) به سیاره ای و پیامدهای بلافاصله ی پس از آن رصد می شود.
آقای وسلی، لکه ی برخوردی را سال پیش از حیاط خانه ی روستاییش در Murrumbateman نزدیک کانبرا و با استفاده از تلسکوپ دست ساز خود کشف کرد. او گفت کشف خود را در حالی انجام داد که تصمیم داشت برای تماشای آخرین دور مسابقات آزاد گلف بریتانیا از تلویزیون به داخل برود. وی در آن زمان گفت: «باورم نمی شد. با خود گفتم:" این قبلا اونجا نبود" و سپس متوجه شدم که واقعا چیزی به مشتری برخورد کرده.»
قدرت برخورد سال 2009 برابر با انفجار چند هزار بمب هسته ای بود.
یک گروه به رهبری هایدی همل از بنیاد علوم فضایی بولدرِ کلرادو، با استفاده از تلسکوپ هابل، عکس های نقطه ی برخورد را تهیه کرد. وی می گوید: «این رویداد منحصر به فرد ما را شگفت زده ساخت، و ما تنها می توانیم پیامدهای برخورد را ببینیم ولی خوشبختانه مشاهدات تلسکوپ هابل در سال 1994 را داریم که همه ی جزئیات رویداد برخورد آن سال را ثبت کرده حتی ساختار جسم پیش از برخورد را.» وی همچنین گفت برخورد 2009 ثابت کرد که چه کارهای مهمی هنوز هم از ستاره شناسان آماتور بر می آید: «این رویداد به زیبایی نشان داد که چگونه ستاره شناسان آماتور و حرفه ای با هم می توانند کار کنند.»
ناسا می گوید : بمباران مشتری نشان داد که منظومه ی خورشیدی مکانی غیرقابل کنترل است. فاصله ی 1994 تا 2009 به ویژه از آن رو شگفتی آفرین بود که انتظار می رفت برخورد به مشتری، هر چندصد تا چندهزار سال یک بار به وقوع بپیوندد.
این ویدئوی 5 ثانیه ای از برخورد شب گذشته را که کریستوفر گو، دوست ستاره شناسِ وسلی در فیلیپین گرفته تماشا کنید:

منبع: dailymail
ترجمه: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه