یک تلسکوپ زمینی، روی هابل را کم کرد!

یک تلسکوپ روی زمین، شفاف‌ترین تصاویری که تاکنون از فضا دیده شده را گرفت.
سیستم جدید که بر روی تلسکوپ بزرگ دوچشمی (LBT) به ارزش 120 میلیون دلار بر روی کوه گراهام در آریزونای آمریکا نصب شده، تصاویری با وضوح 3 برابر نسبت به تلسکوپ فضایی هابل ارائه کرده‌است. تلسکوپ، این تصویر شفاف و روشن را از کهکشانِ خوشه‌ی M92 واقع در فاصله‌ی 26,000 سال نوری ثبت کرد.

موفقیت فوق‌العاده‌ی این تلسکوپ، بابت فن‌آوری‌ای است که به نام نورشناسی (اپتیک) تطبیقی یا سازگار شناخته می‌شود. یکی از مشکلات اساسی تلسکوپ‌های زمینی، برخلاف تلسکوپ‌های مستقر در فضا، مانند هابل، انحراف تصویر توسط جو زمین است. با حرکت ذرات جو، فوتون‌های نور منحرف می‌شوند و باعث انحراف و تاری تصویر اجسام در آشکارساز حساس به نورِ تلسکوپ می‌شوند. این‌گونه اختلالات جوی، دلیل چشمک زدن ستارگان نیز هستند.
دو عکس از ناحیه‌ی مرکزی خوشه‌ی کروی M92. 
سمت چپ عکسی است که تلسکوپ هابل گرفته و سمت راست عکسی است که با تکنولوژی اپتیک سازگار در LBT گرفته شده. تصویر تلسکوپ زمینی بسیار شفاف‌تر است.
فن‌آوری اپتیک سازگار از یک تحلیلگر تصویر با سرعت بالا برای اندازه‌گیری کیفیت تصویر استفاده می‌کند و سیگنال‌های اصلاح‌کننده را در هر یک هزارم ثانیه به یک آیینه‌ی انعطاف‌پذیر روبروی تلسکوپ گسیل می‌دارد. آینه مرتب تغییر شکل می‌دهد و این مساله به طور موثری باعث رفع انحراف تصویر و بازگرداندن تصویری ترمیم شده و یکنواخت می‌شود.

ستاره‌شناس سیمونه اسپوزیتو، رهبر یک گروه از رصدخانه‌ی ایتالیایی آرچتری در بنیاد ملی اخترفیزیک ایتالیا (INAF) می‌گوید: «نتایج شب نخست به حدی خارق‌العاده بود که ابتدا آن را یک "اتفاق" فرض کردیم ولی شب‌های پس از آن نیز، اپتیک سازگار بیش از انتظارات ما بود.» «این نتایج تنها با استفاده از یکی از آینه‌های LBT به دست آمد. تصور کنید اپتیک سازگار را در هر دو چشم غول‌آسای LBT بکار ببریم!»

این تصاویر باورنکردنی از عمق فضا، پیشرفتی غیرمنتظره برای تلسکوپ‌های زمینی به شمار می‌آیند. تاکنون شفاف‌ترین تصاویر فضا، از رصدخانه‌های فضایی مانند تلسکوپ هابل دریافت شده بود. این تلسکوپها می‌توانستند چندین روز بر ستارگان و سیارات دوردست تمرکز کنند تا نور کافی برای یک تصویر واضح جمع شود. ریچارد گرین، مدیر LBT می گوید: «این لحظه‌ی فوق‌العاده هیجان‌انگیزیست که به کمک اپتیک سازگار توانایی خودمان به عنوان پرقدرت‌ترین تلسکوپ نوری جهان را نشان دهیم.» نتایج موفقیت‌آمیز نشان می‌دهد که نسل بعدی ستاره‌شناسی از راه رسیده‌است. با نگاهی اجمالی به توانایی بالای LBT که تا سال‌ها خود را نشان خواهد داد.

منبع: dailymail

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه