قدرتمندترین دوربین دیجیتال جهان در پی شکار "ماده‌ی تاریک"

دانشمندان بریتانیایی در تلاش برای کشف بسیاری از اسرار کیهان با استفاده از قوی‌ترین دوربین جهانند.
تلسکوپ نقشه بردار آسمان، Pan-STARRS، که با نام PS1 نیز شناخته می‌شود، به دانشمندان درک بهتری از رازهای ماده‌ی تاریک خواهد داد. اخترشناسان دانشگاه دورهام و ادینبورگ و دانشگاه کوئینز بلفاست، به همراه پژوهشگرانی از سراسر دنیا، از غروب تا طلوع آفتاب هر روز از این تلسکوپ برای سنجش آسمان بهره می‌برند. دوربین 1400 مگاپیکسلی PS1 با طراحی و توسعه و تامین اعتبار از سوی نیروی هوایی ایالات متحده، و با تعداد پیکسلی حدود 150 برابر یک دوربین متوسط، بزرگترین دوربین دنیاست.
تلسکوپ آسمان‌پیمای Pan-STARRS، موسوم به PS1، درست پیش از طلوع آفتاب در هالیکالا، Maui.
آتشفشان‌های Mauna Kea و Mauna Loa ی هاوایی نیز در پس‌زمینه دیده می‌شوند.
این تلسکوپ توانایی گردآوری تصاویر دقیقی از حدود سه چهارم آسمان شب را از پایگاه خود در هاوایی دارد. پروژه‌ی مزبور دانشمندان را قادر خواهد ساخت به مناطق وسیعی از آسمان با جزئیاتی که پیشتر ممکن نبود، دسترسی داشته باشند. دانشمندان بر این باورند که این تلسکوپِ ساخت دانشگاه هاوایی، سرنخ‌های حیاتی از ماهیت انرژی تاریک و ماده‌ی تاریک به دست خواهد داد. آنها امیدوارند با استفاده از تصاویر کهکشان‌ها، اعتبار نظریه‌ی نسبیت عام انیشتین را بررسی کنند. طبق این نظریه، نور در اثر گرانش اجرام در فضا (مثلا ماده‌ی تاریک) می تواند "خم" شود. این تلسکوپ، که ایجاد و گسترش آن یک دهه به طول انجامید، همچنین خواهد توانست ابرنواخترهای جدید (انفجارهای ستاره‌ای) را به دقت سیارک‌های نزدیک زمین ببیند. همچنین توانایی ردیابی اجسامِ به سرعت در حال حرکت و انفجارهای ستاره‌ای در تقریبا سراسر آسمان را خواهد داشت. پردازش داده‌های تلسکوپ توسط رایانه‌های پرقدرت انجام می‌شود. انتظار می‌رود اطلاعاتی که طی یک پروژه‌ی سه ساله گرد می‌آید، برای پر کردن چندین هزار رایانه‌ی شخصی کافی باشد.
پرفسور کارلوس فرنک، عضو بریتانیایی هیات مدیره‌ی Pan-STARRS از دانشگاه دورهام می‌گوید: «PS1 بزرگ ترین نقشه‌ی چند رنگی که تاکنون از کیهان به دست آمده را تولید خواهد کرد. این داده‌ها به همراه شبیه‌سازی‌های کیهان توسط ابررایانه، به ما کمک خواهد کرد چرخه‌ی زندگی کهکشان‌ها، و اگر خیلی خوش‌شانس باشیم، طبیعت ماده‌ و انرژی اسرارآمیز تاریک را که تکامل و گسترش جهان ما را مهار می‌کند، دریابیم.» پرفسور استفن اسمارت از دانشگاه کوئینز بلفاست و رئیس انجمن علمی Pan-STARRS نیز می‌گوید:
«این دوربین عظیم در هر ماه به ما امکان نقشه‌برداری حدود یک ششم آسمان را در 5 رنگ گوناگون می‌دهد. ما هر عکس را با عکسی که پیشتر گرفته شده مقایسه کرده و تلاش خواهیم کرد هر جسم متحرک یا هر برق نوری را در آن پیدا کنیم. تاکنون ما صدها ابرنواختر را کشف کرده‌ایم که برخی، از درخشان‌ترین انفجارهای شناخته شده بوده‌اند.»
پرفسور آلن هِوِنز از دانشگاه ادینبورگ می‌گوید: «Pan-STARRS توانایی بسیار زیادی برای نقشه‌برداری از پخش و توزیع ماده در کیهان دارد، حتی ماده‌ی پنهانِ تاریک. هدف ما انجام این کار در بخش بیشینه‌ی آسمان برای نخستین بار است هرچند که هنوز چالش‌های بسیاری پیش رو داریم.»

منبع: dailymail

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه