نخستین عکس‌های ماهواره‌ی TanDEM-X از سطح زمین

ماهواره‌ای جدید که برای رصد و بررسی کره‌ی زمین به فضا فرستاده شده، تخستین تصاویرش را از زمین ارسال کرد.
ماهواره‌ی آلمانی TanDEM-X به منظور تهیه‌ی دقیق‌ترین نقشه‌ی سه بعدی که تاکنون از سطح زمین به دست آمده، روز دوشنبه از پایگاهی در قزاقستان به فضا پرتاب شد. این ماهواره طی یک ماموریت سه ساله، به پیمایش 150 میلیون کیلومتر مربع از سطح خاکی کره‌ی زمین خواهد پرداخت.
نخستین تصاویر ارسالی TanDEM-X نشان می‌دهد که ماهواره به خوبی کار می‌کند و آماده‌ی همکاری با ماهواره‌ی برادرش است!
نخستین تصاویر نشان می‌دهد که TanDEM-X به خوبی کار می‌کند و آماده‌ی همکاری با ماهواره‌ی TerraSAR-X است که در سال 2007 به فضا پرتاب شد. همه چیز مرتب است و TanDEM-X باید بتواند تا ماه اکتبر، یک مارپیچ محکم به دور TerraSAR-X بسازد.
با همکاری دو ماهواره با یکدیگر، طی شش ماه آینده، تولید تصاویر سه بعدی آغاز خواهد شد. آلبرتو موریه‌را، مدیر علمی ماموریت TanDEM-X می‌گوید: «این نخستین بار خواهد بود که ما مدل دیجیتالی سه بعدی (DEM) در حد استاندارد جهانی از زمین خواهیم داشت.»
ماموریت سه ساله: یک موشک بالستیک تغییر کاربری داده، با محموله‌ی "ماهواره‌ی TanDEM-X" دوشنبه‌ی گذشته از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان پرتاب شد.
از DEM برای مقاصد تجاری، پژوهشی و امنیتی بهره‌برداری خواهد شد. یکی از این استفاده‌ها می تواند برنامه‌ریزی کامپیوتری ناوبری جنگنده‌های نظامی باشد که آن‌ها را قادر به پرواز در ارتفاع بسیار پایین می‌کند.
داده‌های این ماهواره همچنین می تواند مورد استفاده‌ی کارکنان امدادرسانی در شرایط اضطراری مانند زلزله قرار بگیرد. آنان با این اطلاعات خواهند توانست محل بیشترین ویرانی را در شهرهای زلزله‌زده پیدا کنند.

منبع: dailymail

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه