چشمی در آسمان

انگار چشمی غول آسا از آسمان ها به زمین خیره شده باشد!  
این منظره ی تماشاییِ خورشید و هاله ی رازآمیزی که احاطه اش کرده چیزی نیست جز "sundog" یا "پاراخورشید" (خورشید کاذب).
این پدیده، که دیروز چشم گردشگران ساحل بورنمورث را به سوی آسمان خیره کرده بود، زمانی رخ می دهد که نور خورشید توسط بلورهای شش ضلعی یخ در ابرهای مرتفع سیروس شکسته شود - و پدیده ای کاملا عادی هم هست. این پدیده به طور رسمی «parhelia» خوانده می شود ولی به نام های «هاله» یا «خورشید کاذب» نیز شناخته می شود.
کریس اسکون-رابرتز، عکاس ساحل بورنمورث این عکس را از هاله ی شگفت انگیز بر فراز شهر ساحلی گرفت.
ابرهای مرتفع سیروس بخشی از خورشید را پوشانده بودند -«پاراخورشید» معمولا اغلب زمانی دیده می شود که خورشید در پایین آسمان و نزدیک افق باشد نه در هنگام نیم روز که بالای آسمانست. این عکس توسط کریس اسکون-رابرتز از ساحل بورنمورث در دورست گرفته شده است. آقای اسکون-رابرتز 40 ساله از بورنمورث می گوید:
«روز خوبی بود و من با تعدادی از دوستان به ساحل رفته بودم. ساعت تازه از 1 بعد از ظهر گذشته بود که به بالا نگاه کردم و هاله ی دور خورشید را دیدم. این هاله ها بسیار نادرند و اغلب هم کامل نیستند. بسیاری از مردم سعی می کردند با گوشی های خود عکس بگیرند، ولی کار ساده ای نبود. من از یک فیلتر فرابنفش استفاده کردم و موفق شدم عکسی بگیرم. نیاز به یک لنز 10-20 میلی متری (نیز) بود. خیلی تماشایی بود.»
یک ابر از برابر هاله می گذرد.
این پدیده ی جوی زمانی روی می دهد که بلورهای یخ در ارتفاع بالا نور خورشید را می شکنند و هاله ای 360 درجه به وجود می آورند.
ریچارد وایلد، از شبکه ی هواشناسی بورنمورث می گوید: «هاله یا پاراخورشید در اثر تابش خورشید از میان بلورهای یخ یا ابرهای سیروس ایجاد می شود. این بلورهای یخ، بسته به جهت و اندازه شان و اندازه ی ابرهای سیروس در آسمان، مانند یک منشور نور خورشید را خم کرده و حلقه ای به دور آن به وجود می آورند. شکل هاله هم بستگی به ارتفاع خورشید در آسمان دارد.»
هاله ی خورشید در فرهنگ های گوناگون سراسر جهان، اهمیت و معانی و تعبیرهای خود را دارد. باور بر این است که پیش از نبرد "صلیب مورتیمر"، یکی از نامحتمل ترین نبردهای رشته جنگ های "گل ها" در انگلستان سال 1461، یک پاراخورشید دیده شده بود. رهبر خاندان یورک که بعدها به ادوارد چهارم معروف شد، لشکریانش را قانع کرد که این منظره ی شگفت را به فال نیک بگیرند و (از این راه) توانست به پیروزی قاطعی دست یابد.

واژه نامه:
sundog - parhelion - parhelia - ice crystal - prism - refraction - cirrus cloud

منبع: dailymail

2 دیدگاه شما:

tops_ali2000

زنده باد منجم بزرگ دنباله جناب هیچ گرامی

یک ستاره در هفت آسمان

اوه! علی آقا چه هندونه های سنگینی!
منجم کجا بود؟ :))

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه