شکل گیری NGC 6188

اشکال تیره با لبه های روشنی که در NGC 6188 غبارآلود در حرکتند، ده ها سال نوری درازا دارند. این سحابی نشری را نزدیک لبه ی یک ابرمولکولی تیره ی بزرگ در صورت فلکی جنوبی آتشدان، به فاصله ی نزدیک به 4,000 سال نوری یافته اند.
در این منطقه، ستارگان جوان و پرجرم انجمن ستاره ای OB1 واقع در صورت فلکی آتشدان، اشکالی خارق العاده و خیالی ایجاد کرده و همچنین بادهای ستاره ای و پرتوهای شدید فرابنفش آن ها باعث برافروختگی و تابش سحابی شده است.
خود این جریان تشکیل ستارگان جدید، در اثر بادها و انفجارهای ابرنواختری در ستارگان سنگین نسل قبل که به جاروب شدن و فشرده شدن گازهای مولکولی انجامیده اند، به راه افتاده.
برای به وجود آوردن این تصویر شفاف و نمای نزدیک، از رنگ آمیزی کاذب تلسکوپ هابل استفاده شده و در آن تابش اتم های گوگرد، هیدروژن و اکسیژن به رنگ های سرخ، سبز و آبی دیده می شوند.
گستردگی این تصویر در فاصله ی تخمینی NGC 6188، نزدیک به 200 سال نوری است.

4 دیدگاه شما:

پریسا صفرپور

من متوجه نشدم این ها رنگ مصنوعی و تخیلی بشر هستند یا رنگهای حقیقی که پر رنگ شدند؟

یک ستاره در هفت آسمان...

پریسا خانم عزیز
اولا ازتون بی نهایت ممنونم که به این وبلاگ حقیر توجه نشون می دین. واقعا محبت می کنین.
این رنگ ها در بعضی عکس ها مثل این عکس، رنگ طبیعی نیستن. یعنی اگه با تلسکوپ معمولی بهشون نگاه کنید چنین رنگ هایی رو نمی بینید چون نوری که ازشون می تابه، در محدوده ی دید چشم انسان نیست.
ولی تلسکوپ های ویژه مثل هابل، امکانات این رو دارند که بعضی از ویژگی های "نامرئی" این اجرام رو با رنگ هایی که برای چشم انسان مرئی هست رنگ آمیزی کنند. مثلا همون طور که تو مطلب نوشته، تابش اتم های گوگرد در این سحابی، با تلسکوپ معمولی دیده نمی شه ولی تلسکوپ هابل، این تابش ها رو به رنگ سرخ رنگ آمیزی کرده تا ما بتونیم متوجه بشیم که کجاها، اتم های گوگرد در حال تابشند.
یه چیزی تو مایه های دوربین دید در شب.

پریسا صفرپور

مرد آسمانی عزیز من ازت ممنونم که این اطلاعات رو در اختیار ما هم می گذاری من که کاری نمی کنم فقط میام لذت میبرم و چیز یاد می گیرم.کاش اسمت رو می دونستم.ولی خوب این مرد اسمونی خوبه که برات گذاشتم بهت میاد.درباره رنگها هم مرسی خوب فهمیدم چی به چیه

یک ستاره در هفت آسمان...

خواهش می کنم پریسا خانم.
واقعا سپاسگزارم که سر می زنید و توجه می کنید.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه