انسلادوس بر یخ خودش سر می خورد!

این تصویر کامل، زیبایی و تاریکی فضا را یک جا نشان می دهد.
تصویر، انسلادوس، ماه یخی کیوان را در حال گردش به دور سیاره ی حلقه دار نشان می دهد. زیر انسلادوس، می توانید جایی را ببینید که از آن "یخ" از سطح قطب جنوبش فوران می کند. دنباله ای از یخ که در پی آن به جای می ماند، حلقه ی کم رنگ E کیوان را تشکیل می دهد که به صورت نواری محو از میان تصویر گذشته است:
تصویری خیره کننده از ماه یخی "انسلادوس" در حال گردش به دور کیوان و رد یخی که پشت سرش به جای گذاشته.
روشن ترین بخش ماه در تصویر، نورش را از خورشید گرفته و بخش روشن بزرگتر در سمت مخالف آن، توسط نور بازتابیده از سطح کیوان روشن شده است. تصویر در نور مرئی و به وسیله ی دوربین باریک باند فضاپیمای کاسینی در تاریخ 26 آوریل 2010 گرفته شده است. در زمان گرفتن این عکس، کاسینی در فاصله ی حدود 617,000 مایلی (تقریبا 993,000 کیلومتری) انسلادوس بود.
انسلادوس یکی از جذاب ترین اجرام منظومه ی خورشیدی برای دانشمندان است. بسیاری بر این باورند که در زیر سطح یخی آن، اقیانوسی از آب مایع پنهان شده که آن را به یک کاندید اساسی برای برخی از اشکال حیات در منظومه ی خورشیدی ما تبدیل کرده است.
کارشناسان داده های گسیل شده از فضاپیمای کاسینی را که در سال 2008 به درون توده ی آب یخ انسلادوس فرورفت، تجزیه و تحلیل کردند. این داده ها، یون های منفی آب را نشان دادند که شاهدی بود بر وجود آب مایع. انسلادوس به گروه زمین، تیتان و دنباله دارها می پیوندد که به عنوان تنها نقاط منظومه ی خورشیدی شناخته می شوند که در آن ها یون های با بار منفی یافت شده.
یون منفیِ اکسیژن در سپیده دم عصر فضا در یونکره (یونسفر) زمین کشف شد. در سطح زمین نیز،  یون های منفی آب، در جایی که آب مایع در جریان است مانند آبشارها و امواج توفنده ی اقیانوس ها وجود دارد.
تصویر بزرگ ترین و درخشان ترین ماه های کیوان از کاسینی. تیتان بزرگ ترین ماه کیوان است و سمت چپ، پایین تصویر دیده می شود. ره آ دومین ماه بزرگ کیوان در مرکز تصویر دیده می شود. انسلادوس (دایره ای به دورش کشیده شده) را نیز می توان سمت راست و درست بالای حلقه ها مشاهده کرد.
دکتر فرانک پوستبرگ، از بنیاد فیزیک هسته ای ماکس پلانک در هایدلبرگ، داده های گردآورنده ی غبار کیهانیِ فضاپیمای کاسینی را بررسی کرد و کشف کرد که این گردآورنده، دانه های نمکی یخ را از آبفشان ها جمع کرده است. که شاهدی قوی بر وجود دریاچه ها، مخازن یا دریاهای آب شور در انسلادوس بود. این یافته ها، امید وجود ماهی های بیگانه یا دیگر موجودات دریایی که ممکن است در چنین جاهایی رشد و تکامل یافته باشند را افزایش داده است.
انسلادوس یکی از 3 قمر موجود در منظومه ی خورشیدی است که فوران های بخار و گرد و خاک در آن ها وجود دارد.

واژه نامه:
Saturn - Enceladus - Cassini - Titan - Rhea - Solar System - water ions

منبع: dailymail

3 دیدگاه شما:

پریسا

عه؟
چقدر سیاهه همه چی؟
پس اون کهکشان و نور و قرمزی و گداخته گی و اینا چیه تو فضا؟
راستی این یه قمر مثل ماه خودمونه؟
نزدیک و آسون؟

یک ستاره در هفت آسمان

پریسا خانم این عکسا مال منظومه ی خورشیدیه. همین بغل گوش خودمون!

اون کهکشان و نور و قرمزی و ... مال میلیون ها سال نوری اونورترند.

یک ستاره در هفت آسمان

بله. این قمر هم مثل ماه خودمونه.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه