سایه ی کهکشان راه شیری!

تاکنون دیده بودید که نور کهکشان راه شیری هم بر روی زمین "سایه" بیندازد؟ 
برای پدید آمدن سایه توسط کهکشان راه شیری نیاز به شرایط مناسب است. نخستین و مهم ترین شرط اینست که آسمان تا اندازه ای از ابر باشد به گونه ای که نوار بلند صفحه ی مرکزی کهکشان دیده شود. محیط نیز باید تقریبا به طور کامل تاریک باشد و نور هیچ چراغی دیده نشود.
دیگر این که ماه در آسمان (بالای افق) نباشد وگرنه نورش، روشنی کهکشان را کم سو خواهد کرد. در پایان هم این که برای بهترین وضعیتِ ثبت سایه ها، نیاز به نوردهی بلندمدت دوربین است.
در تصویر بالا که در پارک ملی پورت کمبل، ویکتوریای استرالیا گرفته شده، هفت تصویر با نوردهی ۱۵ ثانیه ای از زمین و آسمان (با حذف چرخش آن) به روش دیجیتالی با هم ترکیب شده اند تا روشنایی و جزئیات لازم ثبت شود.
در پیش زمینه ی عکس، گلوگاه لوخ آرد (Loch Ard Gorge) را می بینیم که نامش را از کشتی ای که در سال ۱۸۷۸ در این مکان به گِل نشست گرفته. دو صخره در تصویر، باقی مانده ی دو تاق فرو ریخته به نام های تام و اِوا هستند. این دو تاق هم نامشان را از تنها بازماندگان فاجعه ی در هم شکستن کشتی لوخ آرد گرفته اند.
اگر به سطح آب درست جلوی صخره ها دقت کنید، سایه هایی که از نور کهکشان راه شیری پدید آمده را خواهید دید. در این ویدئو نیز می توانید حرکت ابرهای کم ارتفاع و سایه ی آن ها که در اثر نور کهکشان می افتد را در چشم اندازی آرام و دلپذیر تماشا کنید:

همین ویدئو در یوتیوب:
youtube
واژه نامه:
Milky Way galaxy - Shadow - Loch Ard Gorge - Port Campbell National Park

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

پریسا صفرپور

بی نظیر
بی همتا
ممنونم

یک ستاره در هفت آسمان...

خواااااهش می کنم پریسابانوی عزیز.
قابل شما رو نداشت.
خداییش این مطلب برای خود من هم خیلی جالب بود. آخه باور نمی کردم نور کهکشان هم بتونه سایه درست کنه.
سیاره ی ناهید رو شنیده بودم ولی کهکشان رو نه!
البته این کهکشانی که تو این عکس هست، عمرا من یکی بتونم ببینم مگر این که برم تو دل کویر.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه