ما چه ناچیزیم!

تصویری که بر جای میخکوبمان میکند!
سیاره ی زمین و ماه که به دورش می چرخد، از فاصله ی حدود 114 میلیون مایلی، این گونه بر زمینه ی سیاه چون مرکبِ فضا دیده می شوند.
این عکس باورنکردنی، زیبا و تفکربرانگیز، که توسط کاوشگر مسنجر ناسا و از اعماق فضا از زمین گرفته شده، نشان می دهد که ما واقعا چقدر ناچیزیم. در این عکس، زمین از فاصله ی 114 میلیون مایلی دیده می شود.
ماموریت فضاپیمای مسنجر جستجوی "وولکان" ها (vulcanoids) بود، اجسام سنگی کوچکی که به باور دانشمندان در مداری بین خورشید و سیاره ی تیر قرار دارند. هنوز هیچ ولکانوئیدی مشاهده نشده ولی فضاپیمای مسنجر اکنون در موقعیتی منحصر به فرد برای دیدن اجرام کوچک تر و کم نور تری است که سابقن امکان مشاهده ی آن ها نبود. وقتی که مدار فضاپیما، آن را به نزدیک ترین فاصله به خورشید برساند، جستجو برای وولکان ها آغاز می شود.
مسیر آن در بخش داخلی منظومه ی خورشیدی، یک بار عبور از کنار زمین، دو بار عبور از کنار ناهید (برای استفاده از نیروی گرانش این دو) و 3 بار عبور از کنار تیر است. مسنجر نیروی گرانش (جاذبه) زمین و ناهید را به کار می گیرد تا مدارش را به مرور و کم کم تغییر داده و در سال 2011 به مدار تیر برسد.
نموداری که مدار بیضوی مسنجر را نسبت به زمین، خورشید و تیر نشان می دهد. 
مسنجر با گذشتن از کنار سیارات، از نیروی گرانش آنها برای پیش رفتن و نزدیک شدن به تیر کمک می گیرد.
عکسی که فضاپیمای کاسینی در سال 2006 از ماه و زمین گرفته و آن ها را به صورت نقطه ای کوچک ورای حلقه های کیوان نشان می دهد.
فضاپیمای اروپایی مارس اکسپرس در سال 2003، پیش از رسیدن به بهرام، این عکس را از فاصله ی 8 میلیون کیلومتری از زمین و ماه گرفت.
عکسی از ناسا متعلق به سال 1969 که ماه نورد حامل نیل آرمسترانگ و ادوین آلدرین را در حال نزدیک شدن به بخش فرماندهی آپولو 11 برای بازگشت به زمین نشان می دهد. زمین در پس زمینه دیده می شود.
فضاپیمای ژاپنی نیز در حال بالا آمدن از پشت ماه، این عکس را از زمین گرفته.

واژه نامه:
Earth - Moon - Messenger - Venus - flybys - Mercury - gravity - Mars Express - Cassini - Apollo 11 - Neil Armstrong - Edwin Aldrin  - Saturn

منبع: dailymail

4 دیدگاه شما:

پریسا صفرپور

دوست خوبم از اینکه عاشق آسمون و فضا هستید خوشحالم و قدردانی می کنم از زحمتت چون می دونم چه قدر اپ دیت کردم به روز سخته و به دو زبان نوشتن و عکس اپلود کردن وحشتناک...من همیشه این مسائل رو دوست داشتم ولی جایی به این راحتی پیدا نمی کردم و فقط تخصصی بود هرچی سایت پیدا می کردم.تازه ترجمه نشده!!
پس من به شخصه شدیدن ممنونم و همیشه چشم انتظار..سر هفته که می شه عین اون وقت ها که منتطر بودیم شیفت صبحی باشیم و ساعت پنج روز پنج شنبه کارتون شروع بشه و با فراق باااال بشینیم پای تلویزیون من میام اینجا هفت هشت تا پست شما رو با ولع قورت می دم
کامنتهای منم که هیچی نداره جز سوالهای سخت برای مطالب اسون و مغز ادبیاتی من گیر سه پیچ می ده بهتون
خلاصه خیلی ممنون از ماست

پریسا صفرپور

...و اما این عکسها تو عکس اول متوجه نشدم نور درخشان به نظر خورشید میاد ..ها ؟؟ چرا گفتید زمین و ماه؟؟
عکس از مریخ رو خیلی دوست داشتم به نظر خوب کره زمین از اونجا معلومه
عکس ژاپنی ها از زمین هم رمانتیک بود دوست داشتم

بزدل میرزا

چه می کنه هیچ عزیزم، انگار سی ساله وبلاگ نویسی، دمت گرم!

یک ستاره در هفت آسمان...

واقعا لطف دارید پریسا خانم.
این مایه ی افتخار منه که شما به این وبلاگ سر میزنید و به مطالبش توجه می کنید.
راستشو بخواید من هم هر هفته منتظر کامنت های شما هستم و بااشتیاق اون ها رو می خونم و اگه سوالی باشه تا جایی که اطلاعات ناقصم اجازه بده جوابی میدم.

در مورد این عکس، راستش این عکس زمینه و ماه.
سفینه ای که این عکس رو گرفته، در راه خورشیده و در واقع اینجا پشتش به خورشیده.
همون طور که می بینید زمین و ماه هم به شدت از نور خورشید روشن شدند.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه