چشم رازگونه ی خورشید

مثل بخش میانی یک گل یا همچون چشمی رازگونه؛ این یکی از دقیق ترین تصاویری است که از یکی از لکه های خورشید، آن هم در نور مرئی گرفته شده.
این عکس خیره کننده با استفاده از تلسکوپ رصدخانه ی خورشیدی Big Bear در کالیفرنیا گرفته شده و بهترین عکسی است که تاکنون از یک لکه ی خورشید با قطر حدود 8,000 مایل (نزدیک به 13,000 کیلومتر - بزرگ تر از زمین) گرفته شده. دمای مرکز لکه حدود 3,600 درجه ی سانتی گراد است ولی مناطق اطرافش بسیار داغ ترند و بیش از 5,800 درجه حرارت دارند. شکل های نامنظمی که لکه را احاطه کرده اند، به عنوان "دانه" یا جودانه معروفند و از گاز داغی که از دل خورشید بیرون می زند تشکیل شده اند. بزرگی هر یک نیز حدود 1000 کیلومتر است.
پژوهشگران رصدخانه ی خورشیدی Big Bear این عکس را که دقیق ترین عکسی است که تاکنون در نور مرئی از یک لکه ی خورشیدی گرفته شده ثبت کردند. بزرگی هر یک از شکل های نامنظم دور لکه حدود 1000 کیلومتر است. قطر زمین حدود 12,000 کیلومتر است و این یعنی که این لکه احتمالن بسیار بزرگ تر از سیاره ی ماست.
تلسکوپی که این عکس را گرفت یک تلسکوپ خورشیدی جدید است که از اپتیک تطبیقی (سازگار) بهره می برد. (فن‌آوری اپتیک سازگار از یک تحلیلگر تصویر با سرعت بالا برای اندازه‌گیری کیفیت تصویر استفاده می‌کند و سیگنال‌های اصلاح‌کننده را در هر یک هزارم ثانیه به یک آیینه‌ی انعطاف‌پذیر روبروی تلسکوپ گسیل می‌دارد. آینه مرتب تغییر شکل می‌دهد و این مساله به طور موثری باعث رفع انحراف تصویر و بازگرداندن تصویری ترمیم شده و یکنواخت می‌شود. - م) (مطلبی در همین زمینه)

دانشمندان بر این باورند که ساختارهای مغناطیسی، مثل لکه های خورشید، کلید مهمی برای بررسی و شناخت وضع آب و هوایی فضاست. (آب و هوا ترجمه ی weather است وگرنه فضا نه آب دارد نه هوا! - م)
تغییرات آب و هوای فضا، که منشأش خورشید است، می تواند پیامدهای وخیم و خطرناکی برای محیط زیست کره ی زمین داشته باشد. یک توفان بد خورشیدی می تواند به اختلال در شبکه های برق و مخابرات و تخریب ماهواره ها و حتی قرار گرفتن خلبانان و خدمه و مسافران هواپیماها در معرض تابش پرتوهای خطرناک منجر شود.

به نقل از مجله ی اخترشناسی "آسمان و فضا" (Ciel et l'Espace) نیز، «این عکس پرجزئیات ترین و کامل ترین تصویری است که تاکنون در نور مرئی از لکه های خورشیدی به دست آمده.» پرفسور فیلیپ ر. گودویل از بنیاد تکنولوژی نیوجرسی در مورد عکس می گوید: «برای گرفتن این عکس ها، از دریچه ی دیافراگم 1.6 متری وخارج از محورِ تلسکوپ خورشیدی جدید در  (BBSO (Big Bear Solar Observatory استفاده شد.» وضوح تلسکوپ، تا اندازه ی 50 مایل (80 کیلومتر) بر روی سطح خورشید بود.

رصدخانه ی Big Bear در کنار دریاچه ی کوهستانی Big Bear با هوایی تمیز قرار دارد که شهرتش به خاطر جو ثابت و آرامش است. اعوجاج تصاویر در اثر اختلالات جوی، با استفاده از آینه ی تغییرپذیرِ 97 بازوییِ (بازوهای محرکی که آینه را تغییر شکل می دهند. - م) رصدخانه ی خورشیدی جدید تصحیح و برطرف شد. همزمان یک سیستم کامپیوتری نیز در ویرایش تصاویر به آن کمک می کند. قرار است تا تابستان 2011، BBSO با همکاری رصدخانه ی خورشیدی ملی، سامانه ی اپتیک سازگار فعلیش را به نوعی جدید با یک آینه ی تغییرپذیر 349 بازویی ارتقا دهد.

این تلسکوپ، پیشرو ساخت تلسکوپ زمینی بزرگ تری خواهد بود: "تلسکوپ خورشیدی با فن آوری پیشرفته (ATST)" که طی دهه ی آینده ساخته می شود. تلسکوپ فعلی در حال حاضر از سامانه ی اپتیک سازگار سطح بالایی استفاده می کند که به نوبه ی خود به نسل بعدی فن آوری برای سنجش میدان های مغناطیسی و رویدادهای دینامیک در نور مرئی و فروسرخ منجر خواهد شد.

واژه نامه:
Sun - sunspot - Big Bear Telescope - granulation - NST - BBSO - ATST - adaptive optics - actuator - deformable mirror

منبع: dailymail

5 دیدگاه شما:

پریسا صفرپور

وای چقدر چندشه من دوباره اون حالت بد بهم دست داد
از کرم و کرم خوردگی متنفرم و این تصاویر من رو به اون سمتها میبره
ولی من فکر کردم از طوفانهای خورشیدی بیشتر بگید
همونکه می خواد بکشدمون راحت بشیم تو سال ۲۰۱۳ شاید هم به گفته مایاها ۲۰۱۲

یک ستاره در هفت آسمان...

لوووووول
درکتون می کنم پریسا خانم چون خودم هم نسبت به اینجور چیزها خیلی خیلی حساسم
ولی جالبه که من با دیدن این عکس، به هیچوجه ذهنم طرف اون چیزا نرفت برعکس، دقیقا یاد گل آفتابگردون افتادم ;)

یک ستاره در هفت آسمان...

به توفان های خورشیدی سال 2012 هم فکر نکنید.
به قول خودتون اگه مثل فیلم 2012 هم بشه چه بهتر! همه راحت میشیم!
:))))))))

چیستا باستانی

کرم خاکی؟؟یا میدان مغناطیسی؟
دیدگاه ها با هم متفاوته!!
اما برام جالبه نظر پریسا.

یک ستاره در هفت آسمان...

سلام چیستا بانو!
شما کامنتتون رو عوض کردین یا قبلا هم اسمتون رو نوشته بودین؟
یادم نمیاد اسمتون رو دیده باشم.
به هر حال خوش اومدید به وبلاگ حقیر بنده.
راستش دیدگاه ها در مورد این عکس خیلی با هم فرق می کنه ولی امروز جناب گیگا، این عکس رو در گذاشته بودن که نشون میده نویسندگان سایت aol هم به این عکس به چشم "گل آفتابگردان" نگاه کردن:
http://j.imagehost.org/0509/hich.jpg

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه