برخوردی که به بزرگ شدن مشتری انجامید

به باور دانشمندان، مشتری به این دلیل بزرگ ترین سیاره ی منظومه ی خورشیدی است که رقیب کوچک ترش را پیش از این که فرصت بزرگ تر شدن داشته باشد، بلعیده است.
مطالعات نشان داده است که این سیاره ی غول پیکر، در مقایسه با هیکل عظیمش، هسته ای بسیار کوچک دارد. اندازه ی خود مشتری 120 برابر زمین است ولی سنجش های فضاپیماها نشان داده که هسته ی آن، حداکثر 10 برابر سیاره ی ماست.
مشتری احتمالا موقعیت برتر کنونی را پس از برخورد با یک سیاره ی کوچک تر به دست آورده
براساس یک مطالعه در "نیوساینتیست"، اکنون دانشمندان ادعا کرده اند که هسته ی مشتری ممکن است در برخورد عظیم با سیاره ای کوچک تر به اندازه ی حدود 10 برابر زمین، به گاز تبدیل شده باشد. این بررسی، بینشی فریبنده و تازه از دوران پربرخورد آغازین منظومه ی خورشیدی به دست می دهد.

پژوهشگران دانشگاه پکن در چین، مدلی از آن چه که احتمالا در پی این برخورد روی داده ایجاد کرده اند. شبیه سازی آن ها نشان داد که سیاره ی سنگی در برخورد با جو مشتری، باید پهن شده و نیم ساعت پس از برخورد، به هسته ی مشتری برخورد کرده باشد. عناصر سنگین در هسته مانند فلزها، بخار شده و سپس با هیدروژن و هلیوم موجود در جو سیاره مخلوط شدند. دانشمندان عقیده دارند که این می تواند توضیحی باشد بر کوچکیِ تا این حدِ هسته ی مشتری و فشردگی و چگالی شدید جو آن.

داگلاس لین از دانشگاه کالیفرنیا می گوید اگر سیاره ی کوچک تر به مشتری برخورد نکرده بود، رشد خود را تا تبدیل شدن به سیاره ای غول پیکر ادامه می داد. وی در گفتگو با نیوساینتیست می گوید: «این سیاره احتمالا به خوبی در مسیر تبدیل شدن به یک سیاره ی غول پیکر بوده ولی رقابت را باخت و بلعیده شد.»
گروه وی می گویند که عناصر سنگین در جو کیوان نیز احتمالا در اثر برخوردی مشابه با سیاره ای کوچک تر ایجاد شده اند.

سیاره های منظومه ی خورشیدی در اثر برخوردهای بین سیارات کوچک و خردی که به دور خورشید تازه متولد شده می‌چرخیدند به وجود آمدند. در این برخوردها، سیاره های کوچک در یک دیگر ذوب شده و تشکیل سیاره های بزرگ تر را دادند.
زمین و ماه نتیجه ی برخورد سهمگین دو سیاره در اندازه های مریخ و ناهیدند. این برخورد در کمتر از 24 ساعت روی داد و دمای زمین به اندازه ای بالا رفت (7000º C) که هم سنگ و هم فلز را آب کرد.

واژه نامه:
Jupiter - solar system - Heavy element - collision - Earth

منبع: dailymail

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه