گسترش کیهان "ابدی" است

دانشمندان کشف کرده اند که احتمالا انبساط و گسترش جهان تا همیشه ادامه خواهد داشت. پژوهشگران ناسا با استفاده از یک "عدسی کهکشانی" به این نتیجه رسیدند که جهان سرانجام به محیطی سرد، متروک و بایر تبدیل خواهد شد.
ستاره شناسان با کمک تلسکوپ هابل، توانستند از میزان "انرژی تاریک" اسرارآمیز موجود در کیهان سر در بیاورند. این مطالعه به بررسی ماهیت انرژیی که موجب فشار مداوم برای از هم گسیختن کیهان است می پرداخت.
جاودانگی: دانشمندان ناسا، چگونگیِ خم شدن نور به دور خوشه ی آبل 1689 را امتحان کردند تا توضیح بدهند که چگونه جهان تا ابد گسترش می یابد.
دانشمندان از این "ذره بین عظیم" برای اندازه گیری مقدار انرژی تاریک موجود در فضا استفاده کردند و نتیجه گرفتند که توزیع این نیروی غیر قابل شرح، احتمالا بدین معناست که جهان هرگز از انبساط و گسترش باز نخواهد ایستاد. آن ها با تلسکوپ هابل مشاهده کردند که چگونه نور ستارگان به طرف داخل و دور یک خوشه ی عظیم کهکشانی به نام Abell 1689 منحرف می شود. اندازه ی خوشه، موجب خمیدن نور به دور کهکشان هایی شد که ستاره شناسان با استفاده از آن ها، فاصله ی خوشه از زمین، جرم آن و به طور قطعی، نحوه ی توزیع انرژی تاریک را اندازه گرفتند. برای مطالعه ی این پدیده، 34 عکس که هابل و رصدخانه های زمینی از کهکشان ها گرفته بودند مورد بررسی قرار گرفت.

پژوهشگر "پریاموادا ناتاراجان" از دانشگاه ییل می گوید: «هندسه، محتوا و سرنوشت کیهان، همه به طرز پیچیده ای با هم در ارتباطند... با دانستن دو تای اینها، می توان سومی را نتیجه گرفت. ما در حال حاضر اطلاعات بسیار خوبی از محتوای ماده-انرژی کیهان داریم، پس اگر بتوانیم از هندسه ی آن سر در بیاوریم، سرنوشت دقیق جهان را خواهیم فهمید.»

پرفسور اریک جولو، از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، که تحقیقات منتشر شده در نشریه ی علوم را رهبری کرد، می گوید: «ما از همه طرف با مساله ی انرژی تاریک درگیر بودیم... داشتن چندین روش، اهمیت داشت و اکنون ما به یک روش تازه و بسیار قدرتمند دست یافته ایم... چیزی که از روش جدیدمان دوست دارم این است که بسیار قابل دیدن و بصری است. می توانید به معنای واقعی کلمه، خمیدن تصویر کهکشان های پس زمینه توسط گرانش و انرژی تاریک، و کمانِ تصویر کهکشان ها را ببینید.»

اعتقاد بر این است که انرژی تاریک، سه چهارم جهان را تشکیل داده ولی ستاره شناسان هرگز موفق به دیدن آن نشده اند. تنها چیزی که از این نیرو می دانیم اینست که فشار آن، موجب دور شدن بیشتر و بیشتر کهکشان ها از یکدیگر می شود. پرفسور جولو می گوید مطمئن بود که بررسی امروز به دانشمندان کمک خواهد کرد که در آینده انرژی تاریک را تا 30 درصد برآورد کنند. وی همچنین می افزاید اینک تصور می شود گسترش جهان نه تنها تا ابد ادامه خواهد داشت، بلکه سرعت آن نیز افزوده خواهد شد.

واژه نامه:
Dark energy - galactic lens - Hubble - Abell 1689 - magnifying lens - cluster

این مطلب هم پیشنهاد می شود:  آبل 2218: یک عدسی خوشه‌ی کهکشانی
منبع: dailymail

5 دیدگاه شما:

پریسا

راستش رو بخوای من همیشه این رو می دونستم و با عقلم جور در نمی اومد..معلومه که تمومی نداره
الته دانشمندهام حتمن می دونستن که راجع بهش تحقیق کردن دیگه
(:

یک ستاره در هفت آسمان

تا منظورتون از تمومی چی باشه پریسا خانم!
چون با این کشف دانشمندا، معلوم شد که جهان همینجور بزرگ تر میشه و ستاره ها و کهکشانها هم از هم دور و دورتر میشن تا.....!

Ahmad Shammazadeh

منظور دانشمندان برای بار دوم این است که کیهان تخت است نه تابدار. و این در حالی است که کیهان تابدار است و گسترش آن بسته به خواست خداوند است و ممکن است همیشگی نباشد.
برای آگهی بیشتر لطفا به مقاله مدلی مدرن برای کیهان یا شکل کیهان در قرآن مراجعه کنید.

ناشناس

ein fekr ra keh jahan baraie hamisheh dar gostaresh ast ghaboul nadaram haman gouneh keh khat mostaghim dar jahan nist dar natijeh kahkashan ha ham pas az miliarad sal ham bar migardand beh jaie avvale khodeshan

Paeez.e.88

من نمی‌دونم این چه مدل استانداردیه که همه‌چیش ناشناخته یا بقول بروبچ تاریکه (Dark)..
نمیشه که یه مدل یا تئوری مثلا استاندارد ارائه داد و بعد هرجاش گند بالا اومد با یه چیز تاریک بتونه‌کاریش کرد.. چرا انبساط جهان بصورت شتاب‌گیرنده‌ست و دائما بر سرعت آن افزوده می‌شود؟ آهان.. انرژی تاریک..
چرا جاذبه‌ی کهکشانها با مقدار ماده‌ی تخمینی‌شون نمی‌خونه؟.. هااا.. ماده‌ی تاریک هست اونجا..
اگر جهان با انفجاری به نام بیگ بنگ ایجاد شده چرا انتشار مواد در هستی یکنواخته؟ هااا.. چرا واقعا؟ آهان.. در زمان بیگ بنگ یه تورم کیهانی بوجود آمده و مواد با ملیونها برابر سرعت نور پراکنده شدن..
اینا واقعا جوابه؟.. به نظر من که چرنده محضه.. بالام جان بذارید کنار این مدل مسخره‌ی استاندارد رو.. جواب نمیده دیگه.. یه سوراخ دو سوراخ نداره که لامصب.. آبکشه..
.............
حالا اینا هیچی.. فکر کن وسط این هیر و ویر یه عقب‌مونده‌ی دلقک ما رو به توهمات ذهن یه عرب پاپتی در غار حرا ارجاء بده؟.. جدا اینا خیلی گاگولن.. پدرآمرزیده اون قرآن حتی نمیدونسته زمین کرویه.. شما دیگه چقدر شوتین.. آدم میمونه بخنده یا بزنه زیر گریه.. پپپپپپپ.. گرفتاریم واقعا..

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه