بازیافتی عالی از تصاویر ۳۰ سال پیش

تصویر تماشایی تازه ای با استفاده از عکس های ۳۰ سال پیش، از لکه ی سرخ مشهور "مشتری" تهیه شده است. در حال حاضر بیش از 30 سال از عمر عکس های اولیه می گذرد ولی این چیزی از شگفت انگیزیِ تصویر موزائیکیِ تازه به دست آمده نمی کاهد.
تصویر توسط ستاره شناس آماتور "بیورن یانسن" (Björn Jónsson) و با به هم چسباندن عکس هایی که کاوشگر وویجرِ ناسا گرفته بود به دست آمد. وویجر آن عکس ها را در ۴ مارس ۱۹۷۴ و از فاصله‌ی ۱.۸۵ میلیون کیلومتری [از مشتری] گرفته بود. وضوح تصاویر تقریبن ۱۸ کیلومتر در هر پیکسل بود.
تصویری با وضوح بالا از لکه ی سرخ مشتری  این تصویر سطح بی سابقه ای از جزئیات را نشان می دهد. همین تصویر در اندازه ی بزرگ تر
آقای یانسن می گوید: «تصویر موزائیکی تازه ی من جزئیات بسیاری را نشان می دهد، به ویژه در نگارشِ (ورژنِ) دقیق آن. برخی از این جزئیات را تا همین اواخر هم من نمی دانستم که در تصاویر مشتری دیده می شوند. نور خورشید از شرق (سمت راست) می آید و از آن جا که لکه ی سرخ بزرگ در نیم کره ی جنوبی مشتری است، پس نور تقریبن از شرق - شمال شرق به لکه و مناطق جنوبی آن می تابد.»
یانسن پس از فر ستادن کارِ دستِ خود نوشت: «این باکیفیت ترین تصویر موزائیکیِ کامل از لکه ی سرخ بزرگ  است که من تاکنون دیده ام. فضاپیمای گالیله هرگز چنین عکس موزائیکی ای از لکه ی سرخ نگرفت و کاسینی نیز از فاصله ی بسیار از مشتری گذشت. این عکس، کاملن متفاوت (و بهتر!) از عکس قدیمی و رسمی است به حدی که وقتی روی آن کار می کردم، احساس کردم با تصویری از سیاره ای دیگر روبرویم.»
ماموریت وویجر یکی از موفقیت آمیزترین ماموریت های فضایی ناسا بود. بیش از ۳۳ سال از زمان پرتاب این کاوشگر می گذرد و همچنان داده هایی ارزشمند از دوردست های منظومه ی خورشیدی می فرستد. کاوشگر وویجر۱ که این تصاویر را گرفته بود، اینک در فاصله ی ۱۷،۲۱۶،۴۹،۱۰۰۰ کیلومتری زمین قرار دارد. وویجر ۲ نیز که در ۲۰ اوت ۱۹۷۷ به فضا پرتاب شد، در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۰، ۱۲،۰۰۰مین روز عملیات پیوسته اش را پشت سر گذاشت.

واژه نامه:
Jupiter - red spot - Björn Jónsson - mosaic - Voyager - solar system

منبع: dailymail / planetary
خلاصه برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه