کهکشان گل آفتابگردان

مسیه 63، کهکشانی درخشان در آسمان نیم کره ی شمالی است که حدود 25 میلیون سال نوری از ما فاصله داشته و در صورت فلکی باوفای سگ های تازی قرار دارد. نام فهرست بندی شده ی دیگر این کهکشان، NGC 5055 است.
مسیه 63 یک جزیره ی باشکوه کیهانی با پهنای نزدیک به 100,000 سال نوری است، تقریبن هم اندازه ی کهکشان راه شیری خودمان. این کهکشان که با نام رایج "کهکشان آفتابگردان" شناخته می شود، یک هسته ی زرد و پرنور، بازوهای مارپیچی آبی پهن، نوارها و خطوط غبار کیهانی و مناطق صورتیِ رنگ تشکیل ستاره را به نمایش گذاشته است.
این تصویر عمیق و ژرف همچنین یک کمان عظیم ولی تیره را نشان می دهد که تا درون هاله ی کهکشان، بالای صفحه ی روشنِ آن کشیده شده است. ستاره شناسان حرفه ای و آماتور با همکاری یکدیگر نشان دادند که این کمان، یک جریان ستاره ای است که در طی ادغام یک کهکشان اقماری کوچکتر با M63 ، در اثر جریان های کشندی از آن جدا شده است؛ روندی که از 5 میلیارد سال پیش آغاز شده است.
این کشف دانشمندان، بخشی از یک دسته شواهد رو به افزایش است که نشان می دهد رشد کهکشان های مارپیچی بزرگ در اثر "کهکشان خواری"، پدیده ای عادی و پیش پا افتاده در همسایگی ماست.

واژه نامه:
Sunflower Galaxy - spiral galaxy - spiral galaxy - Canes Venatici - NGC 5055 - M63 - dust lane - galactic plane - cannibalizing - island universe

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه