نور منطقه البروجی بر فراز نامیبیا

همیشه این موقع سال در نیمکره ی شمالی، درست پیش از طلوع آفتاب،  یک مثلث غیرعادی از نور دیده می شود. این مثلث که به عنوان "فجر کاذب" (سپیده دم دروغین) نیز شناخته می شود، نور بازتابیده از ذرات غبارِ بین سیاره ای است.
در سمت راست تصویر امروز که درست پس از غروب آفتاب در نامیبیا، نیم کره ی غربی در ژوئن 2009 گرفته و به طور افقی فشرده شده، به وضوح می توان این مثلث درخشان بازتابی را دید. نوار مرکزی کهکشان راه شیری در سمت چپ، ابتدا به شکل بازتابی از نور منطقه البروجی (برجگاهی) آغاز شده و سپس یک منحنی در آسمان می سازد. لکه های کمرنگ درون کمان کهکشان راه شیری، ابرهای کوچک و بزرگ ماژلانی‌اند.
گرد و غبار منطقه البروجی عمدتن در همان صفحه ای که سیارات به دور خورشید می چرخند به دور خورشید می گردد: دایره البروج.
نور "برجگاهی" یا منطقه البروجی در این موقع سال در شمال بسیار روشن است زیرا نوار گرد و غبار بین سیاره ای (که این نور را ایجاد می‌کند)، به هنگام طلوع آفتاب تقریبن عمود بر افق است، و لایه ی ضخیم هوا نزدیک افق، نمی تواند جلوی بازتاب نسبتن درخشان نور از آن را بگیرد.
این نور همچنین برای ساکنان نیم کره ی شمالی کره ی زمین در ماه های مارس و آوریل درست پس از غروب آفتاب، شدید دیده می شود. در نیم کره ی جنوبی، نور برجگاهی را بیشتر پس از غروب آفتاب در اواخر تابستان می توان دید و بیشترین درخشش آن نیز در اواخر بهار است.

واژه نامه:
Zodiacal Light - northern hemisphere - false dawn - interplanetary dust - southern hemisphere - Milky Way Galaxy - Magellanic Clouds - ecliptic -

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه