اعتدال پاییزی و خورشید آهنی

امروز در ساعت 03:09 به وقت جهانی، خورشید از استوای کیهانی (سماوی) گذشت و مسیرش را رو به جنوب پی گرفت. این رویداد نجومی که با نام "اعتدال فصلی" شناخته می شود، در نیم کره ی شمالی، نشان دهنده ی نخستین روز پاییز است و در نیم کره ی جنوبی، نشان دهنده ی نخستین روز بهار.
Equinox (اعتدال فصلی) به معنای "شب برابر" است. زمانی که خورشید در استوای کیهانی قرار می‌گیرد، ساکنان زمین تقریبن 12 ساعت روشنایی روز و 12 ساعت تاریکی شب را تجربه می کنند. البته در نیم کره‌ی شمالی، با نزدیک شدن به زمستان، روزها کوتاه‌تر شده و خورشید در آسمان پایین تر می رود.
برای بزرگداشت اعتدال فصلی، این نمای خورشید در نور "نهایت فرابنفش" را ببینید که رصدخانه ی دینامیک خورشیدی از آن ثبت کرده است. این عکسِ رنگ کاذب که دیروز گرفته شد، تابش پرتو از اتم های به شدت یونیده ی آهن را نشان می دهد. حلقه ها و کمانه ها، ردِ پلاسمای گداخته و درخشانِ معلق در میدان های مغناطیسی بر فراز ناحیه ی فعال خورشید می باشند.

واژه نامه:
celestial equator - equinox - extreme ultraviolet - Solar Dynamics Observatory - false-color - ionized - iron - plasma - magnetic field

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه