گردباد جنوبی ناهید

در قطب جنوب ناهید، این همزاد تفتیده ی زمین چه می گذرد؟
دانشمندان برای کشف این موضوع، تصاویری را که فضاپیمای روباتیک "ونوس اکسپرس" (وبگاه اصلی) هنگام گذشتن از کنار محور چرخش پایینیِ ناهید  از آن گرفته بود، مورد بررسی قرار دادند. در کمال شگفتی، تصاویر تازه از ونوس اکسپرس، وجود سامانه ی توفانی‌ای که پیشتر در آنجا دیده شده بود را تایید نمی‌کند و به جای آن یک تک ابر گردباد چرخشی غیرعادی را نشان می دهد.
تصویر امروز یک رشته تصویر پیاپی است که به تازگی منتشر شده. در این تصاویر که در نور فروسرخ گرفته شده و به صورت دیجیتالی فشرده شده اند، نقاط تیره تر نشان دهنده ی دمای بالاتر و در نتیجه ناحیه ی پایین ترِ جو ناهید است. فیلم هایی که اخیرن منتشر شده اند نیز شباهت هایی را بین گردباد جنوبی ناهید و گردباد قطب جنوب کیوان نشان می دهد. (یکی از این فیلم ها را در پایان این مطلب می بینید.)
کشف نیروی شگرفی که می تواند زمانی به دو گردباد منجر شود و زمانی دیگر یک گردباد ویژه و تک را به وجود آورد، می‌تواند اطلاعاتی در مورد نحوه ی ایجاد گردبادها و توفان های زمینی بدهد و مورد پژوهش قرار بگیرد.
ماهواره ی ژاپنی آکاتسوکی نیز تا سه ماه دیگر به فضاپیمای اروپایی ونوس اکسپرس در اطراف ناهید خواهد پیوست [ماموریتی که شکست خورد-م].

واژه نامه:
Venus - South Polar Vortex - Venus Express - Akatsuki - satellite

همین تصویر در اندازه ی بزرگ تر
منبع: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap100928.html
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه