ابر ماژلانی کوچک

دریانورد پرتغالی، فردیناند ماژلان و افرادش در نخستین سفر خود به دور کره ی زمین، فرصت زیادی برای غور و بررسی در آسمان نیم کره ی جنوبی داشتند. از جمله دستاوردهای این بررسی، دو شگفتی کیهانی بود که اکنون به نام "ابرهای ماژلان" شناخته می شوند و مشتاقان آسمان نیز می توانند به راحتی آنها را ببینند. امروزه می دانیم این ابرهای کیهانی دو کهکشان نامنظم کوچکند که به دور کهکشان بزرگ ما (کهکشان مارپیچی راه شیری) در حال گردشند.
ابر ماژلانی کوچک با بیش از 15,000 سال نوری پهنا، صدها میلیون ستاره را در بر داشته و در فاصله ی 210,000 سال نوری از زمین، در صورت فلکی توکان قرار دارد. این ابر بسیار دورتر از دیگر کهکشان های اقماری کهکشان راه شیری از جمله ابر ماژلانی بزرگ و کهکشان های کوچکِ صورت های فلکی سگ بزرگ و کمان می باشد.
در پیش زمینه ی تصویر شفاف و واضح امروز، دو خوشه ی کروی ستاره ای را نیز می بینید، خوشه ی NGC 362 پایین سمت راست و خوشه ی 47 توکانا. خوشه ی تماشایی 47 توکانا 13,000 سال نوری از ما فاصله دارد و اینجا در سمت چپ ابر ماژلانی کوچک دیده می شود.

واژه نامه:
Small Cloud of Magellan - navigator - Ferdinand Magellan - southern hemisphere - irregular galaxy - satellite galaxy - Canis Major - Sagittarius - Magellanic Cloud - NGC 362 - 47 Tucanae

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه