برندگان عکاسی نجومی ROG

این کاج سوزنی برگ شاید یکی از کهنسال ترین درختان دنیا باشد، ولی در مقایسه با ستارگانی که در این تصویر زیبا پشت آن می درخشند، کودکی بیش نیست. تصویر که توسط عکاس آمریکایی، تام لاو (Tom Lowe) گرفته شده، موفق به کسب جایزه ی نخست رقابت های عکاسی نجومی سال در رصدخانه ی سلطنتی گرینویچ شد. لاو برای کسب این عنوان، صدها عکاس آماتور و حرفه ای از سراسر جهان را پشت سر گذاشت.
عکس تام لاو "کاج سوزنی برگ پرفروغ"، برنده ی جایزه ی جهانی امسال این رقابت ها شد.
در عکس برنده ی او، کمان کهکشان راه شیری دیده می شود که بر فراز یک درخت کاج سوزنی برگ کهنسال کمانی ساخته است.
تصور می شود این درخت در سیرا نوادا، یکی از کهنسال ترین موجودات زنده ی جهان با سنی بیش از 4,000 سال باشد.
داور مسابقه و ستاره شناس عمومی ROG (رصدخانه ی سلطنتی گرینویچ)، دکتر مارک کوکولا، می گوید: «این تصویر زیبا، به خوبی چشم انداز پرهیبت و الهام بخش آسمان شب را با زندگی روی کره ی زمین ترکیب کرده است... کاج های سوزنی برگ شاید سن زیادی داشته باشند ولی در مقایسه با نور ستارگان تابناک پشت سرشان کودکانی بیش نیستند، نورهایی که برخی از آنها حدود 30,000 سال در راه بوده اند تا به ما برسند.»
همه ی این عکس ها، از سحابی های گسترده و کهکشان های دوردست گرفته تا لطافت خورشیدِ رو به غروبِ شامگاه بر فراز یک ساحل، بازتابی از شگفتی های واقعی فضا هستند.
نزدیک تر به خانه، عکس "پرستندگان فوتون" از استیو کریستنسون، خورشید در حال غروب در ساحل کالیفرنیا را نشان می دهد. این عکس برنده ی جایزه در بخش "مردم و فضا" شد.
"یک دایره ی کامل" از دروو آرویند پارانجپای (Dhruv Arvind Paranjpye). این هندی 14 ساله برنده ی جایزه ی "عکاس نجومی جوانِ سال" شد و داوران را تحت تاثیر مهارت حرفه ایش در به تصویر کشیدن یک خورشیدگرفتگی قرار داد.
"خورشیدگرفتگی کامل سیبری" از آنتونی آییومامیتیس یک خورشیدگرفتگی تماشایی را نشان می دهد با جزئیاتی بلند و باریک از تاج خورشید دور قرص سیاه آن.
"میدان گسترده و ژرف جبار" از برنال آندرِو.
"کهکشان گرداب (M51)" از کن مکینتاش، کهکشان گرداب را نشان می دهد که به آرامی در حال بلعیدن همسایه اش است. این عکس برنده ی جایزه ی بهترین تازه وارد شد.
عکس تام لاو علاوه بر کسب جایزه ی 1000 پوندی، افتخار حضور در مراسم امروز گشایش (افتتاحیه) نمایشگاه عکس های برنده در رصدخانه ی سلطنتی گرینویچ را نیز پیدا کرد.
برندگان بخش های دیگر و برندگان جایزه های ویژه: چشم انداز قابل توجه از یک خورشیدگرفتگی کلی از آنتونی آییومامیتیس (یونان)؛ یک پانورامای بسیار دقیق از بخشی از صورت فلکی جبار شامل سه ستاره ی مشهور کمربند جبار، سحابی کله اسبی و سحابی جبار از روجلیو برنال آندرِو (آمریکا).
نمای از بالای یک صخره ی خورشید که در حال غروب پشت یک ساختار سنگی در "بیگ سور" کالیفرنیاست، توسط استیو کریستنسون (آمریکا)، این عکس، فضا را کمی به زمین نزدیک تر کرده!
و عکس کهکشان گرداب که به آرامی در حال بلعیدن همسایه ی کوچکترش است از عکاس تازه وارد بریتانیایی، کن مکینتاش نیز یک جایزه برد.
اینک در دومین سال، این رقابت ها بیش از 400 شرکت کننده را جذب کرده و در آن مشتاقان آسمان که از حیاط منزل به رصد آسمان می پردازند با عکاسان حرفه ای از نقاط گوناگونی از هانگژو در چین، نوووسیبریک در روسیه، صحرای موجاو در آمریکا، خلیج مانیل در فیلیپین و نیز از خود بریتانیا به رقابت برخاستند. از جمله داوران مسابقه، سر پاتریک مور از برنامه ی "آسمان شب" بود.
"شگفتی نخستین" از لری آندرسن
"ماه کامل انقلابی بر فراز سونیون" از آنتونی آییومامیتیس. ماه بر فراز این معبد باستانی پوزیدون، بزرگ دیده می شود.
"احاطه شده توسط فضا" از فردریک برومز، شفق قطبی را نشان می دهد که آسمان بالای یک جنگل را پر کرده است.

واژه نامه:
Astronomy Photographer of the Year - Royal Observatory - Greenwich - Whirlpool Galaxy - M51 - Orion  -  Horsehead Nebula - Orion Nebula solar eclipse

منبع: dailymail

4 دیدگاه شما:

amin

ba salam
barkhi aksha baz nemishavand va ehtemalan irad bargozari darand ba tashakor.

پریسا صفرپور

عکس برنال آندرو حقیقیه؟؟ یا روش کار شده؟
درباره عکس اول / درخت سوزنی چه رازها داره برای گفتن..فکر کن؟؟ چه ها دیده از بشر!

یک ستاره در هفت آسمان...

سلام امین عزیز
من فکر می کنم مشکل از فیلترشکن شما باشه. شاید هم اصلا از فیلترشکن استفاده نکردید و بنابراین، فیلترشکن لازمه.
به من خبر بدید. سپاس از بازدید و نظرتون.

یک ستاره در هفت آسمان...

سلام پریسابانو
بله همه ی این عکس ها کاملا واقعی هستند.
در مورد اون درخت ها هم حق با شماست، خود ما هم سرو 4000 ساله ی ابرکوه رو داریم که اگه زبان داشت، خیلی چیزها از تاریخ برامون نقل می کرد.
مثلا شما این لینک خبری رو ببینید:
مرگ شاهدان زندهٔ تاج‌گذاری شاه اسماعیل صفوی
نشانیش تو دنباله: http://donbaleh.com/link/308936

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه