جبار و کله اسبی

سحابی تاریک کله اسبی و سحابی تابناک جبار دو منظره ی کیهانی متضاد را ایجاد کرده اند. این دو که در فاصله ی 1,500 سال نوری از زمین و در یکی از مشخص ترین صورت های فلکیِ آسمان شب شناورند را می توان در دو گوشه ی مخالف هم در این تصویر موزائیکیِ خیره کننده تماشا کرد.
سحابی آشنای کله اسبی (سر اسب) را گوشه ی پایین سمت چپ، به شکل یک ابر تیره با نیمرخی تاریک و کوچک که همچون بریدگی‌ای وارد محیط کشیده ی سرخ و درخشان شده است می بینیم. درخشان ترین ستاره در سمت چپ کله اسب، ستاره ی "نطاق"، شرقی ترین ستاره ی کمربند جبار است. زیر نطاق، سحابی شعله دیده می شود، با ابرهای روشن شده از پرتوهای تابشی و رگه های تاریک و تماشایی غبارش.
منطقه ی باشکوه و مجلل تابشی که همان سحابی جبار یا M42 است، بالا و سمت راست دیده می شود. درست سمت چپش، یک سحابی برجسته ی بازتابی آبی قرار دارد که گاهی به نام "مرد دونده" نیز خوانده می شود. رشته های پیچک مانند از گاز درخشان هیدروژن را می توان به راحتی در تمام منطقه مشاهده کرد.

ویدئوی جالبی از "کمربند جبار" ببینید که با بزرگنمایی آن، سحابی کله اسبی مشخص می شود:


واژه نامه:
Horsehead Nebula - Orion Nebula - Alnitak - Orion's belt - Flame Nebula - M42 - reflection nebula - Running Man

3 دیدگاه شما:

شهروز

سلام
مطالبت خیلی عالیه،همیشه لذت می‌برم از خوندنشون وهم چیزای زیادی یاد می‌گیرم.
دیروز یه مطلبی رو از یه وبلاگی خوندم که دوس داشتم شما هم بخونی و ببینم نظرت در این مورد چیه، البته بیشتر در مورد بعد نجومی قضیه.
این لینکشه
http://7zero-fa.blogspot.com/2010/10/nibiru-planet-x-12th-planet-final.html

یک ستاره در هفت آسمان

سلام دوست عزیز
ممنونم از نظرتون و خوشحالم که این وبلاگ مورد توجهتون قرار گرفته.

در مورد اون مطلب هم اگه منظورتون، مطلب در مورد سیاره ی UB313 هست باید بگم این جرم آسمانی تنها یه سیاره هست در دوردست های منظومه ی خورشیدی و صرفن داره دور خورشید می چرخه و کاری هم به زمین نداره!
اطلاعات کامل از این سیاره رو اینجا بخونید:
http://www.haftaseman.ir/webdb/article.asp?id=843

شهروز

مرسی، منم گفتم این قضیه نمی‌توه در این حد بغرنج باشه.
ممنونم از توجهت.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه