کهکشان میله ای از لبه

آیا کهکشان مارپیچی NGC 2683، میله‌ای در مرکز دارد؟ از آنجایی که این کهکشان شباهت بسیار زیادی به کهکشان مارپیچیِ میله ایِ راه شیریِ خودمان دارد، می‌توان حدس زد که آن هم میله ای باشد. ولی با این حال، از لبه که به آن نگاه کنیم، گفتن چنین چیزی سخت می شود.
در هر صورت، این جزیره ی باشکوه کیهانی، که در فهرست اجرام کیهانی، با عنوان NGC 2683 شناخته می شود، 20 میلیون سال نوری از ما فاصله داشته و در صورت فلکی شمالی سیاه گوش قرار دارد. در این نمای کیهانی، NGC 2683 تقریبن از لبه دیده می شود با پس زمینه ای از چندین کهکشان دوردست و پراکنده.
ترکیب نورِ توده ای بزرگ از ستارگان پیر و زردرنگ، هسته ی درخشان آن را ایجاد کرده. رگه های غبار در طول بازوهای مارپیچی، در برابر نور ستارگان، تاریک به نظر می رسند و در خود این رگه ها نیز (که به  عنوان مناطق "تشکیل ستاره" یا مناطق "ستاره زا" شناخته می شوند)، جا به جا لکه های آبی رنگِ خوشه های جوان ستاره ای به چشم می خورد.

واژه نامه:
spiral galaxy - NGC 2683 - barred Galaxy - Milky Way - island universe - Cat - Lynx - galactic core - spiral arm - star clusters - star forming region

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه