لحظه ای باورنکردنی: خورشیدگرفتگی در فضا

این عکس که ناسا از خورشید گرفته را ببینید. درست مثل این است که کسی تصادفن انگشتش را جلوی عدسی دوربین گرفته باشد، ولی در واقع این تصویر شگفت آور، ماه را نشان می دهد که از بین خورشید و فضاپیمای ناسا می گذرد و یک خورشیدگرفتگی جزئی را ایجاد می کند. دوربین رصدخانه ی دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) در محدوده ی "نهایت فرابنفش" مشغول رصد خورشید بود که ماه از برابر آن گذشت.
7 اکتبر 2010- ماه در حال عبور بین خورشید و SDO در تصویری که توسط این رصدخانه گرفت ثبت شد.
رشته های پیچک مانندِ پلاسمای بسیار داغ (که به عنوان شراره مشهورند) تا اعماق فضا از خورشید بیرون زده اند. چنین حلقه های پلاسمایی تا 20 میلیون درجه ی سانتی گراد گرما دارند. حلقه ی روشن پلاسمایی که در سمت چپ تصویر دیده می شود در حدود 138,000 کیلومتر پهنا دارد. این گونه تصاویر چندان برای تماشا مناسب نیستند ولی به گفته ی دانشمندان ناظر بر SDO، این خورشیدگرفتگی جزئی برای امتحان و بهینه سازی تجهیزات SDO مفید خواهد بود.
کارل شریور (Karel Schrijver) از آزمایشگاه خورشیدی و اخترفیزیک لاکهید- مارتین می گوید: «لبه های خیلی واضح سطح ماه، کمکی است به ما برای سنجشِ ویژگی های درون مداریِ تلسکوپ؛ ویژگی هایی همچون پراش نور از توری هایی که برای نگهداری و محافظت از فیلترها و تجهیزات اپتیکی نصب شده. با مشخص شدن این ویژگی ها، می توانیم از این اطلاعات برای اصلاح داده هایمان و بالا بردن کیفیت و وضوح تصاویر و جزئیات بیشتر استفاده کنیم.»
 نمایی نزدیک از تصویر بالا - فعالیت تاج خورشیدی و کمانه کشیدن شراره از سطح خورشید
تصاویری که SDO در طول موج های گوناگون از خورشید تهیه می کند، کیفیتی بالاتر از تصاویر HD دارند. برخی از تماشایی ترین تصاویرِ شراره های خورشیدی که طی ماه های اخیر و با آغاز دوره ی بیشینه ی فعالیت خورشیدی گرفته شده نیز متعلق به این رصدخانه است.
SDO در فوریه ی 2010 از کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب شد. انتظار می رود ماموریت 5 ساله ای که برای آن در نظر گرفته شده، 550 میلیون پوند هزینه در بر داشته باشد. مدار این فضاپیما، در ارتفاع حدود 35,000 کیلومتری از سطح زمین واقع شده و ابعاد آن نزدیک به 2.2 در 4.5 متر است. پنل های خورشیدی آن 6.4 متر بلندی داشته و 1450 وات برق تولید می کنند. به دلیل این که فضاپیما در سطح بسیار بالا و بیرون از کمربند محافظتی زمین در برابر تابش قرار گرفته، تجهیزاتِ نصب شده روی آن مجهز به یک سپر اضافی می باشند. این فضاپیما 3 ابزار حمل می کند که در هر دقیقه تصاویری با کیفیت و وضوح بسیار بالا از خورشید تهیه می کنند و همچنین توانایی اندازه گیری امواج فشار خورشیدی که بر روی سطحش ایجاد می شوند را نیز دارد.

واژه نامه:
Sun - moon - eclipse - NASA - SDO - Solar Dynamics Observatory - extreme ultraviolet - plasma - diffraction

منبع: dailymail

1 دیدگاه شما:

یک ستاره در هفت آسمان

دوستی اینجا نظری نوشته بودند که متاسفانه به اشتباه پاک شد
ایشون پرسیده بودند چرا خورشید تیره هست.
پاسخشون اینه که ماهواره ی SDO خورشید رو در طول موج های گوناگون می بینه و در هر کدوم از این طول موج ها، تصویر رو به رنگ خاصی ثبت می کنه؛ و همون طور که در متن گفته شده، این تصویر در طول موج نهایت فرابنفش هست که به این رنگ نشون داده می شه و با چهره ی معمول خورشید فرق می کنه

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه