لوله هایی به بلندی این سر تا آن سر کره زمین

لوله ای را در نظر بگیرید به پهنای یک ایالت و به درازی این سر تا آن سر کره ی زمین. حالا تصور کنید این لوله پر از گاز داغی باشد که با سرعت 50,000 کیلومتر در ساعت در حرکت است. همچنین تصور کنید که این لوله از فلز ساخته نشده باشد بلکه از یک میدان مغناطیسی شفاف تشکیل شده باشد. اکنون این چیزی که تصور می کنید، یکی از هزاران سیخک یا سنبله ی جوان روی خورشید فعال خواهد بود.
تصویر امروز یکی از باکیفیت ترین و واضح ترین عکس هاییست که تاکنون از این لوله های رازگونه ی شار (جریان) خورشیدی گرفته شده. سیخک ها به شکل راه راه در بالای قابِ منطقه ی فعال 11092 (1092) که ماه گذشته بر خورشید ظاهر شد، دیده می شوند، ولی مخصوصن دور لکه ای که در بخش پایین، سمت چپ دیده می شود گرد آمده‌اند.
به تازگی تصاویر پشت سر هم (با توالی زمانی) نشان داده که هر سیخک تا حدود 5 دقیقه دوام می آورد، ابتدا به صورت لوله ای بلند از گاز بالارونده ی پرسرعت ظاهر می شود ولی سرانجام با رسیدن گاز به اوج و پایین آمدن و بازگشت آن به سوی خورشید، محو می شود. دلیل پیدایش و نیز ساختار پویایی (دینامیکی) سیخک ها همچنان موضوع پژوهشهای فعال باقی مانده است.

واژه نامه:
Spicule - pipe - magnetic field - flux tube - solar active region - 11092 - sunspot

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه