پاره خطی در دل فضا

این پاره خط در دل آسمان چیست؟
آنچه در این تصویر دیده می شود، یکی از نادرترین هم ترازی های شناخته شده در کیهان است، یک کهکشان که صفحه اش تقریبن درست از لبه دیده می شود. این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده، جلوه ای زیبا و تماشاییست و نشان می دهد چقدر صفحه ی یک کهکشان می تواند باریک باشد. NGC 4452، یکی از اعضای خوشه ی کهکشانی همسایه یعنی خوشه ی سنبله است و آنقدر لاغر و باریک است که به سختی می توان نوع آن را تشخیص داد. عدم وجود رگه های غبارِ قابل دیدن در آن، ثابت می کند که یک کهکشان عدسی شکل با غبار کم است هر چند که اگر از بالا به آن نگاه کنیم، شاید ساختاری مارپیچی را ببینیم.
درازای این سر تا آن سر این پاره خط ستاره ای غیرعادی حدود 35,000 سال نوری است. نزدیک مرکز آن برآمدگی کوچکی ناشی از یک توده ستاره واقع شده. در پس زمینه ی تصویر نیز، صدها کهکشان دوردست دیده می شود.
کهکشان هایی که اینگونه لاغر و باریک "به نظر برسند"، اندک و نادرند؛ بیشتر به این دلیل که برای دیده شدن به این شکل، سیاره ی زمین باید تقریبن در (روی) صفحه ای قرار داشته باشد که قرص نازک کهکشان در آن واقع شده. برای نمونه، کهکشان راه شیری خودمان هم باریک به نظر می رسد (چون ما در صفحه اش قرار داریم). این تصویر نیز حلقه های کیوان را از دید فضاپیمای کاسینی نشان می دهد در حالی که این فضاپیما درست در صفحه ی حلقه ها قرار گرفته. در این حالت، حلقه ها دقیقن به شکل یک خط باریک دیده می شوند (اندازه ی بزرگ این تصویر):

واژه نامه:
line segment - Hubble Space Telescope - NGC 4452 - galaxy - Virgo Cluster - dust lane - lenticular galaxy - spiral structure - bulge - galactic disk - Milky Way Galaxy

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه