پنجره ای رو به خانه پدری

هیچ جا مثل "خانه" نمی شود. تریسی کالدول دایسون فضانورد ساکن ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) در حال نگریستن از پنجره ی ایستگاه به سیاره ایست که زادگاه همه ی ما بوده و خود او نیز به زودی به آن برخواهد گشت. ایستگاه بین المللی که در ارتفاع 350 کیلومتری بر فراز زمین قرار گرفته، آنقدر بالا هست که افق زمین از درون آن، به وضوح منحنی دیده شود.
دایسون از این پنجره ها، مجموعه ابرهای زمین را به رنگ سفید می بیند به اضافه ی اقیانوس ها و جوِ زندگی بخش زمین که به رنگ آبی دیده می شوند.
ایستگاه فضایی هر 90 دقیقه یک بار به دور زمین می گردد. برای ساکنان زمین نیز نگاه کردن به بالا و به ایستگاه فضایی کار سختی نیست. ایستگاه را می توان از بعد از غروب آفتاب، چندین بار به شکل یک نقطه ی روشن و متحرک در آسمان دید. با تلسکوپ حتی می توان بخش های گوناگون آن را نیز تماشا کرد.
تصویر امروز، اواخر ماه سپتامبر از پنجره ی بخشی از ایستگاه فضایی به نام "کوپولا" گرفته شده (کوپولا بخشی است که به عنوان برج مراقبت و نظارت ایستگاه عمل می‌کند. پنجره‌های بزرگ این بخش به فضانوردان امکان تماشای مستقیم عملکرد بازوهای روباتی و مانور فضاپیماهای نزدیک به ایستگاه را می‌دهد. از کوپولا برای رصد کردن زمین نیز استفاده می‌گردد. پنجره‌های کوپولا دارای درپوش‌های ویژه‌ای هستند که آنها را از صدمهٔ خرده‌شهاب‌سنگ‌ها محافظت خواهند کرد. منبع: ویکیپدیا)
دکتر دایسون یکی از خوانندگان اصلی گروه Max Q می باشد. ویدئویی از این گروه فضانورد را اینجا ببینید.

واژه نامه:
International Space Station - ISS - astronaut - Tracy Caldwell Dyson - Cupola - Max Q

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

4 دیدگاه شما:

Paeez.e.88

اوووم .. منم میخوام برم ایستگاه فضائی :(

یک ستاره در هفت آسمان

منم همینطور
بیا دوتایی با هم بریم;)

پریسا

پنجره ای رو به خااانه ی پدری
برنامه ای از!! مرد ..آآآسمانی
ولی من نمی خوام برم چیه فقط پول بدی دورت بدن دور زمین اگه می برند مریخ ناهید مشتری منم میام (:
هاهاها به منم ربطی نداره که تا حالا خودشونم نرفتن

یک ستاره در هفت آسمان

خوب در عوض، کل دنیا رو در عرض چند ساعت تماشا می کنین پریسا خانم :)

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه