کمربند مشتری دوباره نمایان شد

چرا ابرهایی که بر فراز مشتری قرار دارند و به همراه آن می چرخند، ناپدید شده و باز نمایان می شوند؟ دلیل اصلی ماجرا هنوز ناشناخته مانده، ولی کارشناسانِ آب و هوای سیارات (هواشناس سیاره ای) در حال دستیابی به آگاهی های تازه ای از آنچه روی می دهد هستند. اوایل امسال، کمربند استوایی جنوبی مشتری (SEB) به شکل غیرمنتظره ای ناپدید شد (خبرش را اینجا بخوانید). نخست، ستاره شناسان آماتوری که به شکل تمام وقت به رصد مشتری می پرداختند متوجه این تغییر شدند. پیشتر، تغییر رنگ هایی در نوار استوایی جنوبی دیده شده بود ولی تغییرات با چنین جزئیاتی به ثبت نرسیده بود. رصدها و مشاهدات حرفه ای و کارشناسانه نشان داد که ابرهایی با پایه ی آمونیاک و به رنگ روشن در ارتفاعات بالای مشتری و بر فراز کمربند تیره شکل گرفته بودند (این کمربند تیره، خود از ابرهای تیره ای که در ارتفاع پایین تر قرار دارند تشکیل شده. م). اکنون این ابرهای روشن پراکنده شده اند و در نتیجه ابرهای تیره ی پایینی دوباره آشکار شده اند.
این تصویر دو هفته پیش گرفته شد و نمای "انتهای فروسرخ" (فروسرخ دور) از بخشی از مشتری که آن بخش را در رنگ سرخ کاذب نشان می دهد، سامانه ی توفانی قدرتمندی را نمایان کرده که بر فراز کمربندِ تیره ی دوباره آشکار شده فعال است. رصدهای بیشتر از نمایشِ در حال اجرای ابرهای مشتری انجام خواهد شد که به دانسته های ما از آن خواهد افزود.

واژه نامه:
Dark Belt - Jupiter - cloud - planetary meteorologist - Southern Equatorial Belt - SEB - ammonia-based - far infrared - false-color - storm system

3 دیدگاه شما:

یوزپلنگ

این دو سه روزی که سایتو ندیدم چقدر مطلب جدید گذاشتی هیچ جان !واقعا خسته نباشین !مجموعه ی بسیار خوبی شده

یک ستاره در هفت آسمان

ممنونم یوزپلنگ عزیز

ناشناس

جالب بود مرسی

http://delkat.ir/

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه