آمریکای شمالی و پلیکان

دو شکل آشنا در جایی ناآشنا!
سمت چپ، سحابی نشری NGC 7000 را می بینیم که بخشی از شهرتش به خاطر شباهتش به شکل یکی از قاره های سیاره ی زیبایمان، یعنی قاره ی آمریکای شمالی است. منطقه ی نشری سمت راست نیز IC 5070 است که آن نیز به خاطر شکلش، به سحابی "پلیکان" معروف شده .
این دو سحابی درخشان به وسیله ی یک ابر تیره ی غبار کدر از هم جدا شده اند و حدود 1,500 سال نوری نیز از ما فاصله دارند. گستردگی این نمای 4 درجه ای، در این فاصله، 100 سال نوری است.
این تصویر تماشایی کیهانی از ترکیب تصاویر باند باریک (narrow band) به وجود آمده. برای مشخص شدن مناطق یونیده، در آن از رنگ های کاذب استفاده شده ضمن این که مناطق غبار تیره نیز در اثر نور سحابی ها، در حالت "ضدنور" قرار گرفته و با وضوح و جزئیات خوبی دیده می شوند.
تابش اتم های هیدروژن، سولفور، و اکسیژن در محدوده ی باریک باند ثبت شده. این دو سحابی را از یک نقطه ی تاریک، با یک دوربین دوچشمی نیز می توان مشاهده کرد. برای تماشای آن ها به شمال شرقی ستاره ی دنب در صورت فلکی ماکیان نگاه کنید.

واژه نامه:
North America - Pelican - emission nebula - NGC 7000 - IC 5070 - ionization - hydrogen - sulfur - oxygen - narrow band - Deneb - Cygnus the Swan.

3 دیدگاه شما:

ناشناس

با سلام
آیا مطلب این وبلاگ درست است؟
دنیای اسرار آمیز

یک ستاره در هفت آسمان

راستش دوست عزیز چنین مطالبی چندان جنبه ی علمی ندارن و تنها خبرهایی جنجالی با ارزش خبری کم به حساب میان.
این حداکثر نظریه که من می تونم در موردشون بدم.

ناشناس

سپاسگزارم.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه