برق سبز خورشید

بسیاری آن را تنها یک افسانه می پندارند. برخی دیگر آن را واقعیتی با دلیل ناشناخته می دانند. ماجراجویان نیز، با غرور از دیدن آن یاد می کنند. درباره ی درخششی آنی به رنگ سبز از خورشید صحبت می کنیم. پدیده ای که واقعیت دارد و دلیلش هم کاملن شناخته شده است.
درست در لحظه ای که خورشید هنگام غروب به طور کامل از نظرها پنهان می شود، در آخرین لحظه، پرتویی ضعیف و شگفت‌انگیز به رنگ سبز از آن دیده می شود. این پدیده معمولن تنها در مناطقی دیده می شود که افقی پایین و دوردست دارند و زمانش هم چند ثانیه بیشتر نیست. درخش سبز (green flash) را همچنین می توان در زمان طلوع خورشید نیز دید ولی زمان تماشای آن مناسب‌تر است.
در این تصویر که به تازگی در هنگام غروب از رصدخانه ی Teide، تنه ریف، جزایر قناری اسپانیا ثبت شده، یک درخش سبز تماشایی به اضافه ی درخش های نادر آبی رنگ دیده می شود. این خود خورشید نیست که بخش هایی از آن سبز یا آبی شده باشد: این پدیده به خاطر وجود لایه های جو زمین روی می دهد که همچون یک "منشور" رفتار می کنند.

واژه نامه:
Green Flash - Sun - atmosphere - prism

2 دیدگاه شما:

delnevis

يادمه سالها قبل كتابي از ‍ژولورن كه نويسنده قديمي كتابهاي علمي تخيلي بود خوندم به اسم اشعه سبز كه به همين موضوع اشاره داشت. خيلي جالب بود
ممنون

یک ستاره در هفت آسمان

خواهش می کنم
لطف دارید

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه