گذشته و آینده ی آندرومدا

کهکشان بزرگ و زیبای آندرومدا یا همان M31، کهکشانی مارپیچی در فاصله ی 2.5 میلیون سال نوری از ماست. امروز تصویری ترکیبی و جذاب از آندرومدا را می بینید که از ترکیب تصاویری که دو رصدخانه ی مستقر در فضا در محدوده ی طول موج های فراتر از دید انسان گرفته اند ایجاد شده. این نمای عالی، جایگاه ستارگان "پیشین" و "آینده" ی آندرومدا را نشان می دهد.
مناطق سرخ رنگ، متعلق به داده های تصویری رصدخانه ی بزرگ فروسرخ هرشل است و رگه های و عظیم گرد و غبار موجود در بازوهای مارپیچی آندرومدا که از نور ستارگان گرم شده اند را مشخص می کند. این غبار، به همراه گازهای میان ستاره‌ایِ موجود در کهکشان، مواد خام جهت به وجود آمدن ستاره های تازه در آینده را تشکیل می دهد (ستارگان "آینده").
داده های پرتو ایکس از رصدخانه ی XMM-نیوتن در رنگ آبی نیز نشان دهنده ی موقعیت سامانه های ستاره ایِ دوتاییِ پرتو ایکسی در آندرومداست. این سامانه ها (سیستم ها) احتمالن شامل ستارگان نوترونی یا سیاهچاله هایی با جرم یک ستاره هستند که نشان دهده ی مراحل پایانی زندگی آن ستاره ها می باشند ( ستارگانِ "گذشته").
آندرومدا با گستردگی بیش از 200,000 سال نوری، اندازه ای بیشتر از دو برابر کهکشان راه شیری خودمان دارد.

واژه نامه:
-Andromeda - M31 - spiral galaxy - wavelength - visible spectrum - Herschel infrared - observatory - lane - dust - spiral arm - interstellar gas - star formation - X-ray - XMM-Newton - binary star system - neutron star - black hole

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه