اروپای گوژ

این تصوی در اندازه ی بزرگ تر و با جزییاتی بیشتر
گرچه حالت (فاز، گام) این ماه آشنا به نظر می رسد ولی خود ماه آشنا نیست. در واقع، این حالت گوژ (محدب، gibbous phase)، بخشی از "اروپا"، ماه سیاره ی مشتری را نشان می دهد.
فضاپیمای روباتیک گالیله طی ماموریتش در گردش به دور مشتری از 1995 تا 2003، این تصویر موزاییکی را ثبت کرد. در عکس، صفحه های یخی روشن، ترک هایی که تا افق پیش رفته اند، و لکه های تیره که احتمالن از یخ و خاک با هم تشکیل شده را می توان دید. برجستگی های سطحی، به ویژه در منطقه ی تاریک و روشنِ نزدیک خط فاصل (خط پایانگر)، با سایه هایی که ایجاد کرده اند دیده می شوند.
اروپا تقریبن هم اندازه ی ماه زمین ولی بسیار صاف تر از آن است و بلندی ها و گودال های برخوردیِ کمی نیز دارد. عکس ها و شواهد گسیلیده از فضاپیمای گالیله نشان می دهد که ممکن است زیر سطح یخی آن، اقیانوس های مایع وجود داشته باشد. برای آزمودن حدس و گمان ها در مورد احتمال وجود حیات در این اقیانوس ها، ناسا و اِسا (آژانس فضایی اروپا) طرح مقدماتی ماموریت سامانه ی اروپا - مشتری را آغاز کرده اند. فضاپیمای پیشنهادی برای این ماموریت، در حدود سال 2020 به فضا پرتاب خواهد شد که به بررسی مشتری و به ویژه ماه "اروپا" خواهد پرداخت. اگر سطح یخی آن به حد کافی نازک باشد، ممکن است در ادامه ی ماموریت، روبات های hydrobot را نیز در جستجوی حیات به درون اقیانوس ها بفرستد.
* به روزرسانی در دسامبر ۲۰۱۳: در رصدهای تازه ای که توسط تلسکوپ فضایی هابل انجام شده، نشانه هایی از وجود فواره های یخی روی سطح اروپا دیده شده که همانند فواره های انسلادوس، ماه کیوان، یخ و بخار آب به بیرون می افشانند [بیشتر بخوانید: * کشف فواره های آبی بلندتر از اورست روی یکی از ماه های مشتری!

واژه نامه:
Gibbous - Europa - Jupiter - Galileo - terminator - NASA - ESA - Europa Jupiter System Mission - hydrobot


منبع: apod.nasa.gov
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه