کشف بزرگ ترین سیاهچاله

این سیاهچاله به حدی بزرگ است که می تواند کل سامانه ی خورشیدی (منظومه ی شمسی) را ببلعد. جرم آن برابر با 6.8 میلیارد خورشید و "افق رویداد" آن چهار برابر مدار نپتون می باشد. (مرز یک سیاه چاله را افق رویداد گویند. در یک سیاه چاله ی غیردوار، افق رویداد، (سطحی) کروی است که شعاع آن برابر با شعاع شوارتزشیلدِ سیاه چاله است. این سطح، حدی را مشخص میکند که در آن سرعت گریز یک جرم برابر با سرعت نور میشود و در نتیجه هیچ اطلاعاتی از آن نمیتواند به بیرون برسد. منبع)
این سیاهچاله، M87، بزرگ ترین پدیده ایست که تاکنون در جهان شناسایی شده است. دانشمندان برای مشاهده ی آن از یک تلسکوپ تطبیقی (سازگار) ویژه در هاوایی بهره بردند و متوجه شدند که دو برابر سنگین تر از آنست که پیشتر تصور می شد و باید نام آن را در کتاب رکوردها نوشت!
عکسی از فوران یک اَبَرآتشفشان کهکشانی از کهکشان سنگین و پرجرم M87. 
این کهکشان با فاصله ای نزدیک به 50 میلیون سال نوری از زمین، کهکشانی نسبتن نزدیک به شمار می آید.
سیاهچاله ی یاد شده در کهکشان M87 دیده شد که می توان گفت در "فضای نزدیک ما"، بزرگ ترین و دورترین کهکشان است، چیزی در حد 50 میلیون سال نوری. به گفته ی پژوهشگران، این سیاهچاله می تواند حاصل ادغام صدها سیاهچاله ی کوچک تر در زمانی در گذشته باشد. برای سنجش اندازه ی آن باید بگوییم که سیاهچاله ی مرکز کهکشان راه شیری 1000 بار کوچک تر از آنست.
ستاره شناس کارل گبهارد (Karl Gebhardt) از دانشگاه تگزاس در آستین درباره ی M87 می گوید: «این سیاهچاله می تواند سامانه ی خورشیدی ما را یکجا ببلعد.»
ستاره شناس جورج ژورگوفسکی (George Djorgovski) از بنیاد فناوری کالیفرنیا در پاسادنا که او نیز در این پژوهش درگیر بود می افزاید که شانس بررسی چنین سیاهچاله های بزرگی تنها به در کتاب های رکورد نمی خورد: « در واقع، مشاهدات آینده از این جرم می تواند سرانجام به ما کمک کند ثابت کنیم آنچه به نام "سیاهچاله" خوانده می شوند واقعن "چاله هایی سیاه" هستند. تاکنون به هیچ وجه شواهد دیداری مستقیمی برای وجود افق های رویداد که نشان حقیقی یک سیاهچاله است به دست نیامده.»
پرفسور گبهارد می گوید این کشف با استفاده از توانایی اپتیک سازگار تلسکوپ 8.1 متری فردریک جمینی (Frederick C. Gillett Gemini) در موناکی هاوایی انجام شد. او و گروهش توانستند رد ستارگانی که با سرعتی تا 500 کیلومتر بر ثانیه به دور سیاهچاله می چرخیدند را بگیرند و از این طریق جرم آن را محاسبه کنند. وی می گوید: «این دقیق ترین جرمی است که تاکنون برای یک سیاهچاله ی اَبَرسنگین برآورد شده. برآوردهای پیشین از جرم M87 تنها 3 میلیارد برابر خورشید را نشان می داد.»
با وجود این کشف، بعید به نظر می رسد این رکورد تا مدت درازی پایدار بماند چرا که ستاره شناسان تصمیم دارند طی دهه ی آینده با پیوستن تلسکوپ های سراسر دنیا به یکدیگر، آرایه ای غول آسا بیافرینند که بر توانایی آنها برای یافتن و مشاهده ی سیاهچاله ها به شکلی قابل ملاحظه خواهد افزود.

واژه نامه:
solar system - sun - event horizon - Neptune - black hole - M87 - super-volcano - galaxy - Karl Gebhardt - George Djorgovski -

منبع: dailymail

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه