M78: گنج پنهان

البته M78 در آسمان شب های زمین پنهان نیست. سحابی بازتابی بزرگ و درخشان M78 با 1,600 سال نوری فاصله از زمین، در صورت فلکی سرشار از سحابیِ شکارچی (جبار) قرار داشته و مشتاقان آسمان شب که به تلسکوپ مجهزند، به خوبی با آن آشنا می باشند.
ولی این تصویر مجلل از M78 به عنوان برنده ی رقابت های عکاسی نجومی "گنج های پنهان" در سال 2010 برگزیده شد. این رقابت ها که از سوی رصدخانه ی جنوبی اروپا (ESO) برگزار می شود، مبارزه ایست میان ستاره شناسان آماتور برای پردازش (و جستجو) در داده های موجود در بایگانی نجومی خود ESO برای یافتن جواهرات پنهان کیهانی در آن ها.
تصویرِ برنده ی این رقابت ها، جزئیات شگفت انگیزِ درون سحابی آبی رنگ M78 را نشان می دهد (میانه ی تصویر) که به همراه یک سحابی بازتابی کوچک تر به نام NGC 2071 (بالای تصویر)، در دل ابرهای غبارآلود و تاریک قرار گرفته است. سحابی متغیر، زردرنگ و فشرده ترِ مک نیل (McNeil) که به تازگی کشف شده نیز در پایین و سمت راست مرکز صحنه مشخص است.
بر پایه ی داده های دوربین WFI رصدخانه ی جنوبی اروپا و تلسکوپ 2.2. متری لاسیلای شیلی، این تصویر بیش از 0.5 درجه از آسمان را نشان می دهد که در فاصله ی برآورد شده ی M78، پهنایی برابر با 15 سال نوری می باشد.

واژه نامه:
Hidden Treasures - M78 - nebula - Orion - reflection nebula - European Southern Observatory - ESO - NGC 2071 - McNeil's Nebula - WFI camera

منبع: nasa.gov/apod

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه