نقشه ای از هزاران NEO

گشت و گذار محشری بود: سال گذشته، کاوشگر پیمایش میدان بازِ فروسرخ ناسا یا WISE، طی برنامه ای، به نقشه برداری از سراسر آسمان پرداخت. دستاورد این تلاش شگرف، بیش از 2.7 میلیون تصویر از اجرام گوناگون آسمانی، از کهکشان ها گرفته تا سیارک ها و دنباله دارها بود.
شوربختانه WISE، به معنای واقعی کلمه "گاز"ش تمام شد. در اوایل اکتبر 2010، این تلسکوپ 320 میلیون دلاری همه ی خنک کننده ی منجمدی که دستگاه هایش را خنک نگه می داشت مصرف کرد. ولی این باعث توقف ناگهانی ماموریت نشد. دو عدد از چهار دوربین فروسرخ WISE همچنان به کار ادامه دادند و به گردانندگان ناسا در روی زمین امکان دادند تا 4 ماه دیگر به شکار سیارک ها و دنباله دارها بپردازند. در این مدت، WISE تصاویری خیره کننده از اجرامی فرستاد که تاکنون ناشناخته بودند.
در بروز رسانی روز سه شنبه ی این بخش فرعی ماموریت (که به نام ماموریت NEOWISE خوانده شده) توسط ناسا، نقشه ای شامل 20 دنباله دار جدید، بیش از 33,000 سیارک، و 134 جرم دیگر "نزدیک زمینی" (NEO) آشکار شد. دانشمندان شاید توجه ویژه ای به این گروه آخر نشان بدهند چون خطر برخورد برخی از آنها با زمین وجود دارد.
فضاپیمای WISE اینک وارد حالتی شبیه خواب زمستانی شده و تا زمانی که ناسا آن را برای تعمیر برگرداند، در مدار قطبی دور زمین خواهد ماند.

واژه نامه:
NASA - Wide-field Infrared Survey Explorer - WISE - asteroid - comet - NEOWISE - near-Earth object

منبع: cbsnews

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه