دیسکاوری برای آخرین بار پهلو گرفته

بیرون از ایستگاه فضایی چه خبر است؟ پاسخ: یک شاتل فضایی پهلو گرفته!
پنج روز پیش، شاتل فضایی دیسکاوری که حامل اتاقک یا مدول پشتیبانی چندمنظوره ی لئوناردو (Leonardo Multi Purpose Logistics Module ،MPLM) بود، با شش سرنشین به سمت ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شد. سه روز پس از پرتاب، همانگونه که در تصویر می بینید، شاتل پهلو گرفته و آماده ی تخلیه ی بار به وسیله ی روبات ایستگاه فضایی، Dextre* و کانادارم2** می باشد. البته چیزهای بیشتری را هم می شود در این تصویر گسترده دید، از جمله مدول آزمایشگاهی ژاپنی کیبو*** پایین سمت راست، سیاره ی زمین در بالا، و یک فضای ظاهرن بی ستاره در پس زمینه ی دوردست.
طی هفته ی آینده، شاتل و ساکنان ایستگاه طبق برنامه قرار است مدول لئوناردو را به طور دایم نصب کرده و بخش هایی از ایستگاه را نیز تعمیر و به روز کنند. این آخرین ماموریت شاتل فضایی دیسکاوری پس از 38 سفر خواهد بود.
------------------------
* دکستر: روبات ساخت کانادا که در تاریخ 17 مارس (27 اسفند) توسط ریچارد لینهان و مایک فورمن فضانوردان آمریکایی روی ایستگاه نصب شد. این روبات 1.56 تنی که بلافاصله پس از راهپیمایی اتصال نیروی آن مجددا برقرار شد، می‌تواند بسیاری از وظایف نگهداری ایستگاه فضایی را که قبلن فضانوردان برای انجام آن باید راهپیمایی فضایی انجام می‌دادند، به عهده گیرد و به فضانوردان امکان می‌دهد که بیشتر بر فعالیت‌های پژوهشی خود درون ایستگاه مداری متمرکز شوند. (منبع)
** کانادارم 2: یک بازوی روباتیک به طول 17.6 متر که با استفاده از آن، تجهیزات بر روی ایستگاه بین‌المللی سوار می‌شوند. این بازو در سال 2001 و توسط شاتل ایندیوور به ایستگاه حمل شد. (منبع)
*** کیبو: یا "جم"؛ مدول آزمایشگاهی ژاپنی که به آن کیبو گفته می‌شود (کیبو در زبان ژاپنی به معنای امید است)، یکی دیگر از اجزا ایستگاه‌بین‌المللی فضایی است. جم اولین سازه ی فضایی ژاپن و بزرگ‌ترین مدول در ایستگاه است. این مدول به صورت همزمان به چهار فضانور این امکان را می‌دهد که در آزمایشگاه تحت فشار به تحقیق بپردازند. (منبع)

واژه نامه:
Discovery - International Space Station - space shuttle - Leonardo Multi Purpose Logistics Module - Dextre robot - Canadarm2 - Kibo Experiment Module - Earth - ISS

4 دیدگاه شما:

ilbra

هیچ جان... رسد کن ببین در این کهکشهانها یه ستاره فسقلی بی صاحاب پیدا میکنی واسه ما؟

هرچند.. کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی!

یک ستاره در هفت آسمان

به به!
ببین کی اینجاست! ایلبرابانوی گل. حالتون چطوره؟
ایلبرا خانم. خودتون پاسخ خودتون رو دادین! کل اگر طبیب بودم سر خود دوا نمودم!!! :))

ilbra

سلام از بنده.
امیدوارم حال و احوالتون همیشه خوب باشه.

راستش معتقدم آدم ها معمولا تو مشکلات خودشون گیر میکنن، اما برای دیگران خیلی راحت جواب رو پیدا میکنن.

در هر حال ما را چه به کهکشانها؟ تو همین زمین خودمون هم به زور جامون دادن!

یک ستاره در هفت آسمان

درود ایلبرا خانم
کاملن باهاتون موافقم.
شاید برای یک ایرانی، در این زمان و این وضعیت، خنده دارترین کار گشت و گذار در آسمان و کهکشان ها باشه!
ولی باور کنید کار من از روی بیدردی نیست. :((

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه