دیسکاوری در آسمان نیمه تاریک

هفتم مارس با محو شدن روشنایی گرگ و میش آسمان غروب، مشتاقان آسمان شب در سراسر کره ی زمین شاهد نمایی زیبا از زوج سیاره ی درخشان مشتری و هلال ماه نو بودند. این دو چراغ تابناک آسمانی، ماه در بالا و مشتری در پایین، همراه با ستارگانی که در افق باختری فرو می نشستند، در این تصویر ردهایی کوتاه به جا گذاشته اند. این عکس با نوردهی‌ای که به خوبی زمان بندی شده، ترکیبی است از 54 تک عکس (تک فریم) که نوردهیِ هر کدام، 4 ثانیه به طول انجامیده است.
دومین زوج نزدیک در این آسمان شامگاهی متعلق به شاتل فضایی دیسکاوری (در آخرین پروازش) و ایستگاه فضایی بین المللی است. این دو که در مدار پایین زمینند، هنوز از بازتاب نور خورشید می درخشند و کمان ردِ هر دوشان به شکلی برازنده با هم یکی شده و از پایین سمت راست تا بالا سمت چپ ادامه پیدا کرده است. تصویر ماه، مشتری، دیسکاوری و ISS در آب آرام دریاچه ی Bakonybél مجارستان نیز بازتابیده.
در فیلم پایین، می توانید رشته فریم های این عکس را به شکل ویدیویی کوتاه ببینید. در این ویدیو، رد ISS و دیسکاوری به هنگام گذشتن از بالای ماه، به شکل جدا از هم دیده می شود:

واژه نامه:
Discovery - Twilight - sky gazer - crescent Moon - Jupiter - Space Shuttle - International Space Station - low Earth orbit - ISS

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه