آن سوی ماه جهانی دیگر است

این تصویر خیره کننده، دقیق ترین و پرجزییات ترین عکسی است که تاکنون از سمت پنهان ماه گرفته شده. این نما، از بیش از 15,000عکسِ دوربین زاویه باز (WAC) که در فاصله ی میان نوامبر 2009 و فوریه ی 2011 توسط دوربین مدارگرد شناسایی ماهِ ناسا (LROC) ثبت شده ساخته شده است. تصاویر به وسیله ی یک گروه از پژوهشگران در دانشگاه ایالتی آریزونا به روش موزاییکی (کاشیکاری تصویر!) کنار هم چیده شدند.
کاشیکاری ماه: این عکس بیش از 15,000عکسِ دوربین زاویه گسترده (WAC) که در فاصله ی میان نوامبر 2009 و فوریه ی 2011 توسط دوربین مدارگرد شناسایی ماهِ ناسا (LROC) ثبت شده را در بر دارد. (منبع عکس: astronomy. تصویر بزرگ تر را اینجا پایین ببینید)
یکی از سخنگویان ناسا می گوید: «این تصویر موزاییکی WAC کامل ترین دید ریخت شناسی (مورفولوژی) از آن سوی ماه تا به امروز را به ما می دهد، و منبعی ارزشمند برای جامعه ی علمی خواهد بود... این به سادگی یک منظره ی جذاب و دیدنی هم هست.» ریخت شناسی ماه عبارتست از بررسی چگونگیِ شکل گرفتن ماه و ویژگی هایش همچون گودال ها، کوه ها و دیگر عوارض.
فضاپیمای روسی لونا 3 در سال 1959 برای نخستین بار از سمت پنهان ماه عکس گرفت و اخترشناسان را به شگفتی واداشت. آن سوی پنهان ماه، از نظر زمین شناختی، جهانی متفاوت با سمت پیدای آنست. برخلاف دریاواره های گسترده ی این سو، فعالیت های آتشفشانی بازالتی در آن سوی ماه به مناطق نسبتن کم و کوچک تری منحصر شده، و بیشتر پوسته را پستی و بلندی های ناشی از برخوردهای پیاپی در بر گرفته. پیشتر، تصویری موزاییکی از عکس های فضاپیمای کلمنتیس ناسا که در سال 1994 به فضا پرتاب شده بود ، تهیه شد که سمت پنهان ماه را با زاویه ای نامناسب برای نقشه برداری نشان می داد.
LROC این تصاویر با کیفیت بالا را از مداری در فاصله ی 50 کیلومتری و با سرعتی برابر با 5,800 کیلومتر بر ساعت از سطح ماه گرفت. سامانه ی تصویربرداری آن شامل دو دوربین زاویه بسته (NAC) برای تهیه ی عکس های با وضوح بالا، و یک دوربین زاویه باز (WAC) برای گرفتن عکس هایی با وضوح 100 متر در هفت رنگ و در نوارهای به بلندی بیش از 57 کیلومتر است.
این مطلب را هم بد نیست بخوانید: سمت پیدای ماه

واژه نامه:
crater - moon - wide angle camera - WAC - Lunar Reconnaissance Orbiter - LROC - Nasa - morphology - Luna 3 - basaltic volcanism - Clementine - topography - narrow angle cameras - NAC

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه