خورشید، زیبای وحشی

این تصویر شگفت انگیز، خورشید را در زیباترین و... خشن ترین حالتش نشان می دهد.
آتشباران: یک شراره ی بزرگ خورشیدی که توده ای
پر زرق و برق و موجدار از پلاسمای انفجاری را با
چرخش و پیچشی 90 دقیقه ای به بیرون دفع می کند. 
در تصویر، یک شراره ی بزرگ خورشیدی یا همان "زبانه" را می بینیم که توده ای خیره کننده، درخشان و مواج از پلاسمای جوشان را با چرخش و پیچشی که تا 90 دقیقه به درازا کشید بیرون می ریزد.
دانشمندان ناسا به وسیله ی رصدخانه ی دینامیک خورشیدیِ آژانس فضایی (SDO) این تصویر را در تاریخ 24 فوریه در محدوده ی طول موج نهایت فرابنفش گرفتند. و از آنجایی که عکس های SDO کیفیت بالایی دارند، پژوهشگران توانستند تصویر شراره را تا جایی بزرگ کنند (روی آن زوم کنند) که به جزییات بسیار خوبی از آن دست یابند.
احتمال رخ دادن اختلال هایی که از فضا ناشی می شوند رو به افزایش است چرا که خورشید در حال ورود به فعال ترین وضعیت از چرخه ی طبیعی 11 تا 12 ساله اش می باشد. آخرین بیشینه ی فعالیت خورشیدی مربوط به سال 2001 بود.
جهان در ماه گذشته، زمانی که نیرومندترین فوران خورشیدی در 5 سال گذشته رخ داد و سیلی از پلاسمای باردار را با سرعت بیش از 900 کیلومتر بر ثانیه به سوی زمین روانه کرد، مزه ی نیروی انفجاری خورشید را چشید. این توفان شفق های تماشایی قطبی را ایجاد کرد و به اختلال در ارتباطات رادیویی انجامید. این شراره ی رده ی X، یکی از 3 شراره ای بود که در عرض یک هفته پدبد آمدند. (خبر آن در همین وبلاگ: شراره ای از رده ی X)
توفان های فضایی پدیده ای تازه نیستند. ثبت نخستین شراره ی بزرگ خورشیدی توسط ستاره شناس بریتانیایی ریچارد کارینگتون در سال 1859 انجام شد. توفان های "زمین مغناطیسی" (ژئومغناطیسی) خورشیدی دیگری نیز در دهه های اخیر دیده شده اند. به گفته ی ناسا، در سال 1972 یک شراره ی عظیم خورشیدی به قطع ارتباط تلفن های راه دور در ایالت نیمه ی خاوری ایلینویز انجامید. شراره ی مشابه دیگری نیز در سال 1989 باعث برانگیختن توفان های ژئومغناطیسی ای شد که به اختلال در خطوط انتقال برق و خاموشی در ایالت کبک کانادا انجامید.
این شراره ی رده ی X، یکی از 3 شراره ای بود که در عرض یک هفته پدبد آمدند. (خط سفید روی عکس)
در این مطلب هم می توانید ویدیوی این زبانه را ببینید: زبانه ی غول پیکر

واژه نامه:
solar flare - prominence - plasma - Solar Dynamics Observatory - SDO - aurora - X-class - Space storm - geomagnetic storm

منبع: dailymail

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه