پژواکی از دل غول سرخ

انجام سفری به مرکز یک ستاره ی غول سرخ در قلمرو داستان های علمی تخیلی بسیار شدنی و امکان پذیراست. ولی (اینک) دانش اخترلرزه شناسی* می تواند به شرایطی که در این سفر پیش روی ماست پی ببرد. 
روش کار، اندازه گیری زمانِ تغییرات کوچکِ درخشش یک ستاره توسط فضاپیمای شکارچی سیاره ی "کپلر" می باشد. تغییرات منظم، نشان دهنده ی نوسان های ستاره ایست. همان گونه که امواج صدا، فشار گاز را بالا و پایین می برند، این نوسان ها هم نور ستاره را کم و زیاد می کنند.
آنگونه که به تازگی در ستارگان غول سرخ کشف شده، برخی از این نوسان های آشکار شده، دوره های تناوبی دارند که باید باعث شود تا هسته ی ستاره نفوذ کنند. در محیط عمیق و خشن هسته، این نوسان ها در واقع شدیدتر می شوند و می توانند به سطح بازگردند. چنین پژواک هایی از دل هسته ی غول سرخ را در تصویر بالا که صحنه ای از یک پویانمایی (انیمیشن) رایانه ایست (پایین) می بینید. قابل توجه است که دوره ی تناوبِ اندازه گرفته شده ی نوسان ها می تواند حتی نشان دهد که انرژی غول سرخ، ناشی از همجوشی هیدروژن و یا هلیوم، چگونه و کجا تولید می شود.
پیوند برای پیاده کردن این پویانمایی: avi، mov
---------------------------------------------------------------
* اخترلرزه شناسی: یا asteroseismology، بررسی ساختار درون ستارگان با کمک دوره ی تناوب نوسان ها و تپش های آن‌ها.

واژه نامه:
Echo - Red Giant Star - science fiction - asteroseismology - planet hunting - Kepler spacecraft - stellar oscillation - sound wave - period - core - hydrogen - helium - fusion

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه