سایه های هول انگیز در قطب جنوب ماه

این چیست؟
این یک "نقشه ی نورپردازی چندزمانه" است. برای درست کردن آن، دوربین زاویه باز ماهواره ی مدارگرد شناسایی ماه در طی 6 شبانه روز ماه (= 6 ماه زمین)، 1,700 عکس از منطقه ای به مرکزیت قطب جنوب ماه گرفت. این تصاویر سپس به داده های دودویی (باینری) تبدیل شدند (پیکسل های سایه =0، پیکسل های روشن =1) و با هم تشکیل نقشه ای دادند که درصد زمانی که هر نقطه از سطح با نور خورشید روشن شده بوده را نشان می دهد.
دهانه ی برخوردی شکلتون با 19 کیلومتر قطر در مرکز نقشه دیده می شود که تقریبن به طور کامل در سایه بوده است. خود قطب جنوب ماه در لبه ی این گودال و در مکانِ حدود ساعت 9 آن قرار دارد. از آنجایی که محور چرخش ماه همیشه تقریبن عمود بر صفحه ی دایره البروجی (آبام گرد) است، سطح دهانه های نزدیک به قطب جنوب و شمال آن می توانند همیشه در سایه و نوک قله های آن ها نیز تقریبن همیشه در نور آفتاب باقی بمانند. برای پایگاه هایی که در آینده در ماه ساخته خواهد شد، کف دهانه‌های سایه گیر می توانند برای ذخیره ی آب یخزده و قله های آفتابگیر نیز جهت برپا ساختن آرایه های انرژی خورشیدی جایگاه‌هایی مناسب باشند.

واژه نامه:
Shadow - Lunar - South Pole - multi-temporal illumination map - Lunar Reconnaissance Orbiter - Moon - binary values - Shackleton crater - ecliptic plane -solar power

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه