پیشگویی از ژرفای فضا

سحابی فریبنده ی چشم گربه در فاصله ی 3 هزار سال نوری، از ژرفای فضای میان ستاره ای به زمین زل زده است.
"چشم گربه" (NGC 6543)، نمونه ای بسیار خوب از یک سحابی سیاره ای یا سیاره نماست، سحابیی که مرحله ی پایانی کوتاه ولی همچنان باشکوه زندگی یک ستاره ی خورشیدسان را نشان می دهد. ستاره ی مرکزی و در حال مرگ سحابی لایه های بیرونیش را طی یک رشته آشفتگی های منظم به شکل ساده ی پوسته های هم مرکز غبار به بیرون می پراکند. ولی چگونگی شکل گیری ساختار زیبا و پیچیده تر درونی سحابی هنوز به خوبی مشخص نشده. گستردگی این چشم کیهانی که به روشنی در این تصویر واضح تلسکوپ فضایی هابل دیده می شود، بیش از نیم سال نوری است.
اخترشناسان با خیره شدن در چشم گربه می توانند به خوبی سرنوشت خورشید خودمان را ببینند، این که چگونه در مسیر زندگیش، وارد مرحله ی تبدیل شدن به یک سحابی سیاره ای می شود... البته حدود 5 میلیارد سال دیگر!

واژه نامه:
Cat's Eye - Nebula - planetary nebula - NGC 6543 - sun-like - Hubble Space Telescope

منبع: apod.nasa.gov

3 دیدگاه شما:

ناشناس

علامه حسن زاده آملی:

من یک میکرون در آقای خامنه‌ای، غل و غش یا ناخالصی ندیدم .

تقدیم می‌دارم این اثر نمونه دوران را به یگانه دوران، حضرت آیت الله معظم،جناب خامنه‌ای کبیر

http://salehat.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=149&catid=45

مهدی

بعضی ها به قدری کثیفن که تو یه وبلاگ علمی هم باید مزخرفات خودشونو مطرح کنن. این پاچه خواری هاتونو بردارید ببرید جایی که بطلبه. چرا خودتونو هرجایی وارد می کنید؟
باتشکر از نویسنده وبلاگ، ببخشید که یه مقدار ادبیاتم مناسب نبود. در ضمن این بلاگر که کلا فیلتره. شما که می خوای مطلب علمی بنویسی خوب برو تو بلاگفایی جایی بنویس که برای عموم قابل دسترسی باشه. چون می بینم که وبلاگ خوبی داری.

یک ستاره در هفت آسمان

سپاس از نظرتون مهدی عزیز
در مورد بلاگر هم ممکنه کمتر از بلاگفا دیده بشه ولی در عوض امنیتش بیشتره

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه