تفاوت یک ستاره و یک سیاره

در تاریخ 4 ژوئن 2010، ستاره ی قلب الاسد (آلفا شیر= ستاره ی آلفای صورت فلکی اسد یا شیر)، و سیاره ی سرگردان بهرام (مریخ)، با درخشش ظاهری تقریبن یکسان و فاصله ی زاویه ای 1.5 درجه از یکدیگر در آسمان دیده شدند.
در تصویر امروز، یک نمای هوشمندانه و خلاقانه با نوردهی 10 ثانیه ای که با یک دوربین معلق و در حال تاب خوردن گرفته شده می بینیم که ردهای این زوج کیهانی را به شکل دورانی ثبت کرده است. می توانید بگویید کدام رد از آنِ ستاره است و کدام یک از آن سیاره؟
راهنمایی: آشفتگی جوی باعث می شود تصویر ستاره بیش از تصویر سیاره سوسو بزند یا به عبارتی روشنایی و رنگ آن تغییر کند. دلیلش هم اینست که ستاره در واقع یک چشمه ی نقطه ای نور است که به شکل یک دسته پرتوی باریک نور دیده می شود. آشفتگی هوا باعث می شود میزان و شدت شکست نور در راستای خط دید ما به سرعت تغییر کند و این تغییر شکست، به تغییر رنگ با شدت های گوناگون و معمولن به پدیده ی "چشمک زدن" ستاره می انجامد.
ولی سیاره ی بهرام نسبت به ستارگان دوردست بسیار به ما نزدیک تر است و چشمه ی نور گسترده تری دارد. قرص آن با وجود کوچک بودن، به شکل دسته ای از پرتوهای نور که در مقایسه با پرتو نور ستاره و دیگر اجرام، بسیار گسترده تر است دیده می‌شود و از همین رو به طور میانگین، آشفتگی های کوچک جوی کمتر روی آن اثر می گذارد.
نتیجه ی همه ی این ها ثبت یک رد متغیر و رنگین کمانی برای ستاره ی آلفا شیر (سمت چپ) و یک رد سرخ فام یکنواخت تر برای سیاره ی بهرام در این عکس است.

واژه نامه:
Scintillating - Regulus - alpha star - constellation Leo - planet - Mars - exposure - atmospheric turbulence - refraction

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه