به یاد روح (۲۰۱۰-۲۰۰۴)

این آخرین چیزی بود که مریخ نورد Spirit در سیاره ی بهرام (مریخ) دید:
اسپیریت یا روح که سال ها فراتر از چشمداشت آغازین کار کرده بود، سرانجام در خاک بهرام گرفتار شد و زمانی که در حال کاوش ویژگی سطح شگفت انگیز Home Plate بود، نیرویش پایان یافت.
در این تصویر گسترده (پانوراما)، صخره ها و سراشیبی های متعدد تپه های "کلمبیا" در اطراف صحنه دیده می شود. تپه ی شگفت‌انگیزِ رنگ روشن نزدیک بالای میانه ی عکس به نام فون براون (von Braun) نامگذاری شده و زمانی که اسپیریت از کار افتاد، یکی از مقصدهای آینده‌ی آن بود. نظریه ی پیشرو درباره ی تپه ی فون براون اینست که [پدید آمدن] این تپه مربوط به فعالیت های آتشفشانی بهرام است. هفته ی گذشته، ناسا پس از بارها و بارها تلاش، [سرانجام] دست از کوشش برای تماس با اسپیریت کشید.
غروب خورشید در افق دهانه ی گوسف (Gusev)، سال ۲۰۰۵. این یکی از نمادین ترین عکس هاییست که اسپیریت گرفت. (منبع)
[در همین حال] مریخ نورد فرصت یا Opportunity در آن سوی سیاره و با فاصله ی نصف دنیای مریخی از خواهرش اسپیریت، به راهش به سوی گودال Endeavour ادامه می دهد. این گودال می تواند بزرگ ترین گودالی باشد که تاکنون مورد بازدید یک روبات زمینی قرار گرفته‌است.

واژه نامه:
Spirit - Mars - Home Plate - panorama - Columbia Hills - von Braun - martian volcanism - NASA - Opportunity - Endeavour Crater

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

پریسا

عه ؟؟؟؟ برای چی عمرش تموم شده بوده حیف :( حالا دیگه توی این کاوشگرها این اتفاقها نمی افته ؟؟
باطریش تموم شده بوده؟ D:

یک ستاره در هفت آسمان

زمستون شدید از پا انداختش. به اضافه ی این که ظاهرن دیگه نتونسته بود سلول های خورشیدیش که نیروش رو تامین می کردند رو به سمت خورشید بچرخونه.
به هر حال همین چند سال رو هم خیلی خیلی بیشتر از اون چیزی که انتظار داشتند کار کرده بود.فعلن هم خواهرش اون سر سیاره داره بی خبر از مرگ خواهرش فعالیت می کنه. براش دعا کنیم که اون عمرش دراز باشه;))

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه