کاوشگری که نظریه ی اینشتین را تایید کرد

آیا "گرانش" یک همتای مغناطیسی دارد؟
با چرخش هر ذره ی بار الکتریکی، یک میدان مغناطیسی پدید می آید. بنا به گفته ی انیشتین، با چرخش هر جرم نیز، اثری بسیار جزیی با رفتاری مشابه آهنربا پدید خواهد آمد. انتظار می رود این اثر بسیار اندک بوده و فراتر از تجربیات کاربردی و اندازه‌گیری‌های آزمایشگاهی روی زمین باشد.
ناسا در تلاشی جسورانه برای سنجش مستقیم "مغناطیس گرانش"، صافترین و صیقلی ترین گوی های کروی که تاکنون ساخته شده را در سال 2004 به فضا فرستاد تا چگونگی چرخش آن ها را ببیند. این چهار گوی، هر یک در اندازه ی تقریبی یک توپ تنیس روی میز، به ژیروسکوپ های بی نهایت دقیق در مرکز ثقل کاوشگر گرانش B یا Gravity Probe B بسته شده اند.
هفته ی گذشته، پس از محاسبه کردن سیگنال های مقاوم و ماندگارِ پس زمینه، نتایج اعلام شد: حرکت ژیروسکوپ ها با آهنگی مطابق با پیش بینی های نظریه ی نسبیت عام انیشتین بود. این نتایج، که یافته های موجود را نیرو می بخشند، شاید بهره های درازمدت ناگفته ای داشته باشند و همچنین بهره های کوتاه مدت مانند ساعت ها و ردیاب های جهانی بهتر و کاراتر.
در این تارنماها بیشتر در این باره بخوانید: 1، 2

واژه نامه:
Gravity Probe B - Gravitomagnetism - gravity - magnetic field - Einstein - NASA - gyroscope - General Theory of Relativity

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

Saeid Rad

دستت درد نکنه خیلی مطلب خوبی بود

یک ستاره در هفت آسمان

خواهش می کنم جناب سعید راد
شرمنده ام از این که فرصت نداشتم این خبر رو بیش از این پوشش بدم

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه