کهکشان کلاه مکزیکی

در مرکز این کهکشان مارپیچی چه می گذرد؟
M104 که به خاطر شکل کلاه مانندش به کهکشان کلاه مکزیکی معروف شده، رگه های برجسته و مشخصی از گرد و غبار و یک هاله ی درخشان از ستارگان و خوشه های کروی ستاره ای دارد. از جمله دلایل ظاهر کلاه مانند این کهکشان، یک توده ی غیرمعمول بزرگ و کشیده از ستارگان در مرکز آن است، و همچنین رگه های برجسته و تیره ی غبار در یک صفحه که ما آن را تقریبن از لبه می بینیم. تابش گسترده ی توده ستاره ی کشیده ی مرکزی ناشی از میلیاردها ستاره ی پیر درون آنست.
اگر توده را در این تصویر از نزدیک بررسی کنیم، نقاط نورانی بسیاری می بینیم که در حقیقت همان خوشه های ستاره ای کروی هستند. حلقه ی تماشایی گرد و غبار در M104 جایگاه ستارگان جوان تر و روشن تر است، و جزییات پیچیده تری را نشان می دهد که اخترشناسان هنوز به طور کامل از آن ها سر در نیاورده اند. بخش درونی این کلاه مکزیکی تابشی در سراسر طیف الکترومغناطیسی نشان می دهد، و باور بر اینست که سیاهچاله ای بزرگ درون آن می باشد.
نوری که از این کهکشان به ما می رسد، پنجاه میلیون سال در راه بوده است و آن را می توان با یک تلسکوپ کوچک در صورت فلکی خوشه ی گندم (سنبله) تماشا نمود.

واژه نامه:
Sombrero Galaxy - Hubble - spiral galaxy - M104 - dust lane - globular cluster - electromagnetic spectrum - black hole - constellation of Virgo

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

پریسا

سلام به مرد آسمونی عزیز :)) اولن.
دومن پنجاه میلیون سال معمولی ؟ یا نوری ؟ حالا چه فرقی می کنه.
حیرت انگیزه.
سیاهچاله ای که درونش است باعث نمی شه ستاره ها و سیاره ها رو فرو بکشه؟

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر پریسابانو، نویسنده ی بزرگ ما.

خوب پریسابانو، در واقع "سال نوری" مفهومش همینه، یعنی "مسافتی" که نور در 1 سال طی می کنه.
پس اگه بگیم نورِ جرمی 50 میلیون سال در راه بوده، یعنی فاصله ی اون جرم از ما 50 میلیون "سال نوری" خواهد بود.

در مورد سیاهچاله ها هم، کلن هر سیاهچاله ای یه مرز اطرافش داره که بهش می گن "افق رویداد"، اگه جسمی، حتی نور، از اون مرز رد بشه دیگه نمی تونه برگرده و سیاهچاله اونو می بلعه.
ولی اگه جسم، از اون مرز رد نشه، تنها به دور سیاهچاله خواهد چرخید.

پس چون کهکشان، مرز سیاهچاله رو رد نکرده، نگران بلعیده شدنش هم نباید بود ;)

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه