آهای وستا، سلام!

* فضاپیمای Dawn یا "داون" پس از سفری چهار ساله، در حال نزدیک شدن به سیارک Vesta می باشد.

*طبق برنامه، "داون" باید تا سال آینده به فاصله ی 175 کیلومتری بالای سطح سیارک وستا برسد و عکس هایی با کیفیت 30 متر در هر پیکسل را ثبت کند.

اگر شما سوار بر فضاپیمای "داون" (Dawn) ناسا - که اکنون در حال گشت زدن در کمربند سیارک ها میان بهرام (مریخ) و مشتری می باشد - بودید، نقطه ی نورانی تازه ای را بر پس زمینه ی آسمان پرستاره می دیدید. این نقطه ی روشن، "وستا" (Vesta) است، مقصد اصلی شما.
نگارش (نسخه) پردازش شده ی تصویر "داون"، وستا را به شکل یک جسم روشن (مرکز) احاطه شده در تابشی خیره کننده و بر زمینه ای پرستاره می نمایاند. موقعیت ستارگان به دانشمندان در هدایت "داون" به سوی وستا کمک خواهد کرد.
نخستین تصویر Dawn از وستا، دومین جسم بزرگ در کمربند سیارک ها (یا کمربند سیارکی)، هنوز از تصویری که تلسکوپ هابل در سال 2007 از آن گرفت پیکسل های کمتری دارد. ولی همین عکس به اضافه ی عکس های دیگر، به مهندسان آزمایشگاه پیشرانش جت در کالیفرنیا این توانایی را خواهد داد که فضاپیما را در مسیر دقیق و درست برای رسیدن به وستا و ملاقات با آن در تابستان امسال قرار دهند.

فضاپیمای "داون" که در تاریخ 27 سپتامبر 2007 به فضا پرتاب شد، به آرامی و به کمک سامانه ی نیروی پیشرانش (نیروی محرکه) سوخت یونی خود در فضای میان سیاره ای به پیش می رود. (حرکت آرام آن بدین خاطر است که) این فضاپیما قرار است در نیمه ی ماه ژوئیه به مدار گردش به دور وستا رسیده و با کاهش سرعت در آن قرار گرفته و در نیمه ی اوت هم به پایین ترین نقطه ی این مدار برسد. پس از یک سال هم از مدار خارج شده و به سوی "سرس" (Ceres) رهسپار خواهد شد. سرس یک سیاره‌ی کوتوله ی گرد به پهنای 950 کیلومتر، با یک هسته ی احتمالن سنگی و سطحی یخی می باشد.

وستا، از چشم تلسکوپ هابل در ماه می 2007.
دوربین "داون" در نیمه ی ماه ژوئن 2011
به چنین کیفیتی خواهد رسید.
وستا خود یک پیش-سیاره ی نامنظم با پهنای حدود 530 کیلومتر و ترکیب سطحی شگفت انگیز است: به نظر می رسد بخشی از آن پوشیده از بازالتی است که از درونش فوران کرده. تصاویر "داون"، اندازه گیری جرم این سیارک توسط "داون"، و مشاهدات طیف سنجی "داون" از مواد سطح وستا، کمکی خواهد بود برای درک چگونگی پدید آمدن آن و نیز درک این که چگونه توانسته در تاریخ منظومه ی خورشیدی دست نخورده و بدون آسیب باقی بماند.

در سه سال و نیم گذشته، مهندسان به کمک جابجایی دوپلر و درنگ (تاخیر) زمانی در سیگنال های رادیویی فرستاده به "داون" و دریافت شده از آن، این فضاپیما را در سفر دور و دراز 2.5 میلیارد کیلومتریش هدایت کردند. این سیگنال ها به ناوبران (هدایت کنندگان) می گفت که فضاپیما نسبت به زمین در کجا قرار گرفته ولی سرانجام این عکس های دوربین خود فضاپیما بودند که جایگاه آن نسبت به نخستین مقصد سنگی اش را نمایان ساختند.

مارک ریمن، مهندس ارشد این ماموریت می گوید: «این درست مثل راندن یک خودرو در خیابان به سمت یک سوپرمارکت است. آدم فقط فرمان را نمی گیرد و چشمش را ببندد. جهت حرکت را تغییر می دهد و به مقصد نزدیک می‌شود.»

همچنان که "داون" به وستا نزدیک تر می شود، عکس هایی که می فرستد نیز واضح تر می شوند. دانشمندان انتظار دارند تا پایان ماه می، تصاویری با گستردگی 12 پیکسل دریافت کنند. در نیمه ی ژوئن، تصاویر دریافتی احتمالن قابل مقایسه با تصاویری که هابل از وستا گرفت خواهند بود. با کاسته شدن سرعت "داون" برای ورود به مدار وستا، دوربین های آن که در آن زمان تصاویری 250 پیکسلی (وضوح 2 کیلومتر در هر پیکسل) خواهند داشت، خاموش می شوند. با قرار گرفتن در مدار در نیمه‌ی اوت، دوربین ها دوباره روشن خواهند شد و در آن زمان عکس هایش در هر پیکسل، 300 متر را نشان خواهند داد. طبق برنامه، "داون" باید تا سال آینده تا فاصله ی 175 کیلومتری بالای سطح سیارک پایین برود و عکس هایی با کیفیت 30 متر در هر پیکسل را ثبت کند.

شرط می بندم برای تماشای سطح رازآمیز وستا از درون چشمان این کاوشگر روباتیک نمی توانید صبر کنید!
"داون" در حال گردآوری داده ها از سیارک وستا از نگاه یک هنرمند.
طبق برآورد دانشمندان، "داون" در 16 ژوئیه ی 2011 وارد میدان گرانشی وستا خواهد شد، و با رسیدن به ارتفاع 2700 کیلومتری سطح آن، شروع به گردآوری داده ها و اطلاعات خواهد کرد.
واژه نامه:
NASA - Dawn - asteroid belt - Mars - Jupiter - Vesta - Hubble Space Telescope - Jet Propulsion Laboratory - ion-fueled - propulsion system - basalt - solar system - Doppler shift - Marc Rayman - Ceres

منبع: skyandtelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه