آینه سبز

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در برخی شب ها، آسمان بهترین نمایش شهر را اجرا می کند. در این شب، آسمان نه تنها بهترین نمایش شهر را اجراکرد، بلکه یک عکس ترکیبی که از آن گرفته شده بود برنده ی یک مسابقه ی بین المللی برای "عکاسی نجومی از چشم انداز" هم شد. این تصویر برنده که آن را اینجا می بینید، در سال ۲۰۱۱ از فراز Jökulsárlón، بزرگ ترین دریاچه ی یخچالی* ایسلند گرفته شد. عکاس برای ثبت هم زمان دو حلقه ی شفق سبز قطبی و بازتاب آن ها از سطح دریاچه ی آرام، ۶ تصویر را با یکدیگر ترکیب کرده.
در آسمان پس زمینه ی دوردست، نوار کهکشان راه شیری دیده می شود، به همراه خوشه ی ستاره ای باز پروین، و کهکشان آندرومدا.
فوران نیرومند تاج خورشید [که به این شفق انجامید]، شفق هایی را پدید آورد که تا بخش های جنوبی مثل ویسکانسین آمریکا نیز دیده شد. فعالیت خورشید در هفته ی گذشته نیز به پیدایش شفق های قطبی در این چند روزه انجامیده است.
------------------------------
*دریاچه ی یخچالی: Glacial lake، دریاچه هایی که با پایان عصر یخبندان در حدود ۱۰ هزار سال پیش و آغاز پسروی یخچال‌ها، در اثر آب شدن آن ها پدید آمدند. (ویکیپدیا)

واژه نامه:
landscape astrophotography - Jökulsárlón - glacial lake - Iceland - Milky Way Galaxy - Pleiades - open cluster - Andromeda galaxy - coronal mass ejection - Sun - aurora - solar maximum

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه