کهکشان سنگ تراش

این جزیره ی غبارآلود کیهانی یکی از درخشان ترین کهکشان های مارپیچی در آسمان سیاره ی زمین است. NGC 253 که تقریبن از لبه دیده می شود، تنها 13 میلیون سال نوری با ما فاصله داشته و بزرگ ترین عضو گروه کهکشان های "سنگ تراش" یا حجار، همسایه ی گروه محلی خودمان، می باشد.
این تصویر نمای نزدیک پرجزییات، یک موزاییک 5 تکه است که بر پایه ی داده های به دست آمده از بایگانی میراث هابل درست شده است.
این پانورامای واضح و گسترده را از سمت چپ، نزدیک هسته ی کهکشان که بیاغازیم و به سمت راست برویم، رشته های گرد و خاک را می بینیم با ابرهای گازی میان ستاره ای، و حتی تک ستارگانی که در لبه ی سمت راست کهکشان به چشم می خورند. گستردگی این نمای باشکوه، نزدیک به 50,000 سال نوری است. تصویر در انتهای سمت راست کمی فشرده شده تا منظره ای از یک جفت کهکشان برخوردی زیبا و فریبنده ی پس زمینه نیز در آن دیده شود.
در NGC 253 که به دلیل کنش های آتشین ستاره زایی به عنوان یک کهکشان "ستاره فشان" (starburst) شناخته می شود، رشته های پیچک مانند غباری را می بینیم که از صفحه ی مزین به خوشه های جوان ستاره ای و مناطق ستاره زایی بر می خیزند. NGC 253 را به عنوان یک چشمه ی نیرومند پرتوهای ایکس با انرژی بالا و پرتو گاما نیز می شناسند، پرتوهایی که احتمالن ناشی از سیاهچاله های بزرگ نزدیک مرکز آنست.

واژه نامه:
NGC 253 - island universe - spiral galaxy - Sculptor - local group - Hubble Legacy Archive - core - panorama - filament - starburst - star forming - galactic disk - star cluster - x-rays - gamma ray - black hole

منبع: apod.nasa.gov

1 دیدگاه شما:

رحمان توکلی

جزیره بسیار زیباییه که کارولینه هرشل اونو کشف کرد . در فیسبوک هم نوشتم که تاریخ نویس نجوم در حق کارولینه جفا کرد . چون همه کارهای ویلیام هرشل با خواهرش انجام میشد . مثلا ساخت تلسکوپ بازتابی به وسیله هر دو ساخته شد و به وسیله همین تلسکوپ بود که اورانوس کشف شد . ولی همه میکند که اورانوس را سر ویلیام هرشل پیدا کرد و نامی از کارولینه به میان نمیاد

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه