اقیانوسی بزرگ در تیتان

*جابجایی 35 کیلومتری ویژگی ها و عوارض سطحی تیتان، نشان می دهد که زیر پوسته ی آن، مایع وجود دارد. 

به گفته ی دانشمندان، شاید تیتان، بزرگ ترین ماه کیوان، یک اقیانوس بزرگ زیرسطحی داشته باشد. پژوهشگران از رادار فضاپیمای کاسینی ناسا برای دیدن تیتان از پشت جو غلیظ و فشرده اش کمک گرفتند. آنها دریافتند که، در طی یک دوره ی زمانی، تعدادی از ویژگی های برجسته ی سطح تیتان جابجا شده و تا 19 مایل (35 کیلومتر) تغییر مکان داده اند. بنا به گفته ی دانشمندان این نشان می دهد که پوسته ی تیتان در حال حرکت است زیرا بر روی مایعی از آب و آمونیاک قرار گرفته است.
ساختار احتمالی درون تیتان: لایه هایی که در بخش جدا شده دیده می شوند به ترتیب عبارتند از لایه ای از یخ نزدیک سطح (خاکستری روشن)، اقیانوس درونی (رنگ آبی)، لایه ای دیگر از یخ (خاکستری روشن)، و در بخش درونی هم آمیزه ای از سنگ و یخ (خاکستری تیره).

به جز زمین، تیتان تنها دنیای شناخته شده ایست که بر روی سطحش مایع وجود دارد. اگر وجود آب در زیر پوسته اش تایید شود، احتمال وجود زندگی بیگانه در آن نیز به شدت افزایش خواهد یافت. داده های گسیلیده از فضاپیمای کاسینی همچنین نشان می دهد که محور چرخش تیتان تا 0.3 درجه "کج" شده است. از دید پژوهشگران این انحراف زیادی است، و طبق برآورد آنان می تواند ناشی از مقاومت تیتان در برابر تغییرات گردشش باشد. به عبارتی، بهترین توضیح برای این انحراف محور شاید این باشد که "تیتان کاملن جامد نیست". بلکه، به گزارش وبسایت AstroBio.net، پوسته ای یخی بر روی اقیانوسی از آب مایع دارد که زیر آن پوششی از یخ قرار گرفته و هسته ی آن نیز آمیزه ای از سنگ و یخ است.
یک دلیل بعید و نامحتمل که بیان شده اینست که تیتان جامدیست که چگالیش در نزدیک مرکز کمتر از سطحش می باشد.
دید یک هنرمند از دریاچه ی متان/اتان روی تیتان. داده های گسیلیده از کاسینی نشان داده که محور چرخش تیتان تا 0.3 درجه کج شده است.

گردش به دور کیوان: پژوهشگران از رادار فضاپیمای کاسینی
برای مشاهده ی تیتان از ورای جو فشرده اش کمک گرفتند.
پژوهشگر رز ماری بالاند، از رصدخانه ی سلطنتی بلژیک در بروکسل، می گوید: «این در تناقض با همه ی آن چیزهاییست که درباره ی دیگر سیاره ها و ماه ها و روند شکل گیری آن ها می دانیم. احتمال این که تیتان به تازگی با یک دنباله دار یا سیارک برخورد کرده و سازوکارش به هم خورده باشد نیز در دست بررسی است.
برآورد دانشمندان از ژرفای این اقیانوس، به طور قابل توجهی گوناگون است -- در هر نقطه از 5.5 تا 474 کیلومتر. همین طور برآوردها از ضخامت پوسته ی یخی از 166 تا 231 کیلومتر تفاوت دارد. با این حال، گروه دانشمندان مصمم است که پژوهش ها را به پیش برده و ثابت کند که زیر سطح تیتان اقیانوسی پنهان شده است. دکتر بالاد می گوید: «تجزیه و تحلیل ما این احتمال را نیرو می بخشد که تیتان یک اقیانوس زیرسطحی داشته باشد، ولی هنوز به اثبات کامل و بدون تردید آن نیانجامیده. بنابراین هنوز کارهایی برای انجام دادن داریم.»
یافته های پژوهشگران در شماره ی آینده ی مجله ی نجوم و اختر فیزیک به چاپ خواهد رسید.

نوشته هایی در همین باره:

واژه نامه:
Saturn - radar - Cassini - Titan - subsurface - ocean - icy shell - comet - asteroid - planetary formation - methane - ethane - axis - liquid water - ammonia -

منبع: dailymail

2 دیدگاه شما:

پریسا

البته منظور از بیگانه موجودات ذره بینی است نه مثل ما :))) مگه نه ؟ چون اگر بودن تا حالا دیده بودیمشون :))

یک ستاره در هفت آسمان

سد در سد منظور موجودات ذره بینیه

در واقع، به تیتان میگن "زمینِ چند میلیارد سال پیش"
یعنی تقریبن شرایطی رو داره می گذرونه که چند میلیارد سال پیش زمین داشت. شرایطی که باعث شد در اقیانوس ها موجودات ذره بینی ساخته بشن و کم کم با تکامل اون موجودات، بقیه ی گونه های زندگی هم به وجود اومدند.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه